ADEKVATNIJI ODGOVOR

Zakon koji mnogi godinama čekaju: Bolja zaštita žrtava uz adekvatniji odgovor nasilnicima

Policija dobiva nove ovlasti, imat će mogućnost izricanja hitnih zaštitnih mjera

Hodžić-Lemeš i Vasić. Facebook

Alen Bajramovic

17.11.2024

Prijedlozi izmjena Krivičnog zakona FBiH i novi zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, kojima će se pokušati suzbiti zabrinjavajući trendovi, uskoro će se naći u parlamentarnoj proceduri.

- Godinama čekamo da se usvoji novi zakon o zaštiti od nasilja u porodici, koji će nam itekako pomoći da bolje zaštitimo žrtvu i da se da adekvatniji odgovor počiniteljima nasilja. Zakon predviđa set novih prava i mogućnosti da se žrtvama pomogne. Policija dobiva nove ovlasti, imat će mogućnost izricanja hitnih zaštitnih mjera, pa će već u trenutku prijave žrtva momentalno moći biti zaštićena.  Policija će raditi i procjenu rizika, što je izuzetno značajan mehanizam prevencije femicida. Zakon je usklađen sa Istanbulskom konvencijom i njegovom primjenom će se sigurno smanjiti nasilje u porodici. Izmjenama krivičnog zakona, koje će pratiti ovaj zakon, kazne će biti oštrije, a represivne mjere su nekad najispravnije i imaju i preventivni karakter – rekla je Mubera Hodžić-Lemeš, menadžerica Sigurne kuće Fondacije lokalne demokratije u KS.

Zakonom će se, nakon više od 20 godina, regulirati i status i finansiranje Sigurnih kuća u FBiH. Sigurna kuća u KS bilježi porast broja zahtjeva za smještaj žrtava, ali i prijava na SOS telefon 033222000. Hodžić-Lemeš smatra da se ne radi o povećanom nasilju u društvu, već o većem broju onih koji su, ohrabreni intenzivnijim izvještavanjem medija, odlučili da nasilje prijave.

- Nasilja je bilo oduvijek, ali se o njemu jako puno ćutalo. Važno je da podignemo svijest o ovoj pojavi, jer svi smo odgovorni, kao društvo i kao pojedinci. Žrtve nasilja koje dođu do Sigurne kuće su uglavnom najteži slučajevi sa teškim tjelesnim povredama, žene koje su dugo bilo izložene nasilju i osjećaju ogroman strah od počinitelja. Izložene su svim oblicima nasilja, uglavnom se radi o psihofizičkom nasilju, praćenom ekonomskim, a imamo čak i žrtve seksualnog nasilja – ističe Lemeš.

Sociolog Vladimir Vasić kaže da su najavljene izmjene i dopune zakona korektne.

- Pored zakonskih okvira, trebali bismo veću pažnju posvećivati edukaciji djece i mladih kako bismo osujetili svaki začetak devijacije koja s vremenom prerasta u nasilje i trasira put za primjenu zakona. Kaznena politika i dijapazon djelovanja u tom pravcu jeste proširen, ali imamo opet otvoren problem kad osuđeno lice izađe na slobodu pa se po pravilu vraća na “mjesto zločina“ – kazao je Vasić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.