IMANJE BAČANUŠA

U posjeti Muniru Memiševiću, arheologu iz hobija: Prstenom starim više stoljeća zaprosio suprugu Enisu

Memišević je u posljednjih nekoliko godina pronašao stotine artefakata iz srednjeg vijeka i osmanskog perioda. Narod dolazi da vidi "čudo"

Memišević pripremio desetke interesantnih starih predmeta. H. Čalić / Avaz

H. Čalić

17 sati

Arheolozi tvrde da je staro naselje Gornja Tuzla izuzetno bogato nasljeđem-baštinom, koje je presudno za formiranje i očuvanje identiteta pojedinca i naroda.

Posebnu ulogu u istraživanjima imaju institucije, ali i pojedinci zaljubljenici u ovu oblast.

Zanimljivi ostaci

Upravo, u Gornjoj Tuzli, posjetili smo Munira Memiševića (64), koji svoje penzionerske dane provodi pronalazeći interesantne artefakte iz srednjeg vijeka i osmanskog perioda. To ga ispunjava, jer njegovo imanje zvano "Bačanuša“ krije zanimljive ostatke stare stoljećima.

Ekipu "Dnevnog avaza“ Memišević je dočekao sa stotinama pronađenih predmeta, pedantno sortiranih na velikom stolu, od Ugarskih novčića iz 17. stoljeća, privjesaka, ključeva, koplji, potkovica, noževa, ukrasne keramike, pa i prstenja. On na svojoj njivi, prilikom obrade jednostavno naiđe na predmete, prikuplja ih, sortira i uživa u njima.

Zanimljiv lokalitet „Bačanuša“ u Gornjoj Tuzli. H. Čalić / Avaz

- Sve je krenulo 2020. godine, u vrijeme Covida 19, kada sam, obrađujući njivu, pronašao temelje od kamena pjeskara na kojima je u srednjem vijeku postojala kuća.

Vjerujte, u mojoj njivi gdje god se zakopa, nešto će se pronaći, pa sam i ja tako, više usput pronalazio ostatke stare više vijekova, sakupljao, čuvao, narod dolazi da vidi "čudo“ – kazao je Memišević.

Naša baština

Memišević je 1986. godine pronašao metalni prsten, star više stoljeća i cijeneći njegovu vrijednost zbog njegove starosti, njime je zaprosio suprugu Enisu. Prošle godine je među stotinama predmeta ponovo pronašao prsten, ovog puta platinasti, pa je i njega poklonio supruzi koja ga s ponosom nosi.

- Bio bih sretan da se istraživanja na mojoj njivi i lokalitetu "Bačanuša“ ubrzaju, a ja sve ovo što sam od naše baštine pronašao planiram pokloniti muzeju "Istočna Bosna“ - istakao je Memišević.

Nastaviti istraživati

Memišević je rekao da su prošle godine kod njega došli i ugledni stručnjaci arheolozi iz Sarajeva prof. dr. Adnan Kaljanac i Dženan Brigić, kao i stručnjaci iz Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog nasljeđa TK.

- Preporučili su da se arheološki lokalitet „Bačanuša“, koju povezuju s Bačom u Vojvodini, treba zaštititi i dalje istraživati – rekao je Memišević.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.