Rast cijena struje, ali i pšenice, neminovno će dovesti do novog poskupljenja brašna, kao i hljeba i ostalih pekarskih proizvoda.
Cijena vreće brašna sa sadašnjih 22 do 28 KM, od januara bi trebala iznositi između 24 i 30 KM, rekao je za "Dnevni avaz" Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS.
Dodatni troškovi
- Od žetve do danas pšenica iz Mađarske skuplja je u prosjeku za 40 do 50 eura po toni, a mi smo, zbog kvaliteta, prinuđeni uvoziti bar trećinu do polovinu mađarske pšenice, koju miješamo s domaćom.
U Srbiji je to desetak eura po toni. U RS je najavljeno poskupljenje struje od više od 10 posto za industriju, a povećanje najniže cijene rada će, također, biti više od 10 posto. Da se ništa drugo ne desi, cijena brašna mora ići gore – istakao je Kos.
Početak 2025. godine obilježit će i nove cijene hljeba i peciva, a precizniji procent poskupljenja bit će poznat nakon što se ukalkuliraju dodatni troškovi.
To je kazala direktorica Mlinsko-pekarske industrije "Mlin“ iz Ustikoline i članica Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH Šejla Bojadžija.
Dodatno opterećenje
- Lančano to uvijek ide, pšenica iz Mađarske i Srbije je skuplja, a i brašno će biti skuplje 10 do 15 posto poslije Nove godine. Poskupljenja su neminovna i bez najavljenog rasta cijene struje, ali to još dodatno opterećuje cijenu.
Zato će i kod nas biti pomjeranja, iako ne drastičnih. A čim su brašno i struja skuplji, logično je da i cijene pekarskih proizvoda idu gore, također za tih nekih desetak posto – naglasila je Bojadžija.
Poskupjet će ambalaže i sve ostalo, prema riječima Kosa, te ćemo u prosjeku, prije nego se dese ta poskupljenja, kalkulisati s desetak procenata poskupljenja brašna.