Ured visokog predstavnika u BiH jučer je zabranio implementaciju zaključaka usvojenih na 16. posebnoj sjednici NSRS održanoj 24. i 25 decembra. Zaključke usmjerene protiv državnih institucija, pa i samom OHR-u, ocijenjeni su kao nepromišljen pokušaj NSRS da stvori posebna pravila za negiranje Dejtonskog sporazuma.
- Odluke Narodne skupštine RS su značile napad na ustavnopravni poredak BiH, jer negiranje državnih institucija i onemogućavanje djelovanja državnih institucija na teritoriji entiteta predstavlja kršenje Ustava BiH, Dejtonskog sporazuma kao i osnovnih pravnih načela. Svi stubovi vlasti imaju obavezu da djeluju u skladu sa Ustavom i zakonom, a suprotno djelovanje povlači za sobom ozbiljne pravne, političke, a moguće i ekonomske posljedice. Svaka vlast mora odgovorno izvršavati svoje obaveze koje su joj povjerene prema ustavnom poretku, a regulisanje društvenih odnosa podrazumijeva poštivanje Ustava. Intervencija visokog predstavnika je bila očekivana i očigledno neophodna – kaže za “Avaz” dekanesa Pravnog fakulteta u Zenici, prof. dr. Larisa Velić.
Ona podsjeća da se protuustavna djelovanja entiteta RS ne dešavaju prvi put i da su takve odluke i zakoni već bili predmetom ocjene Ustavnog suda BiH.
- I visoki predstavnik je već više puta morao intervenisati, međutim, protuustavno djelovanje se nastavlja, a odluke koje su donesene se uglavnom ignorišu. Ovaka djelovanja moraju imati ozbiljne političke i pravne posljedice, kako za entitet, tako i za odgovorne pojedince. Sve ovo ukazuje na to da Bosna i Hercegovina ima poteškoće da sama uspostavi stabilnu državu, da postoje ozbiljni institucionalni izazovi i da smo još uvijek upućeni na međunarodnu podršku koja bi morala biti konkretnija – ističe Velić.