KATASTROFA

Tri mjeseca nakon smrtonosnih poplava, odrona i klizišta: U Jablanici je još sve na čekanju

Cilj je svakako da zadržimo naša sela, kako Donju Jablanicu, tako i Zlate i Mirke, rekao je ef. Jahić

Donja Jablanica na dan katastrofe. M. Smajkić / Avaz

Meliha Smajkic

jučer

Tačno tri mjeseca nakon smrtonosnih poplava, odrona i klizišta u Donjoj Jablanici, ali i drugim mjestima pogođenim katastrofom, brojni su upitnici. Mještani koji su ostali bez svojih domova u tuđim su kućama.

Konkretni koraci

Nevrijeme i padavine otvaraju im još svježe rane na strahote koje su preživjeli. Sve je na čekanju, rekao je Semir ef. Jahić, imam u Donjoj Jablanici.

Najveći pomak koji je do sada ostvaren, prema riječima Jahića, jeste kupovina zemljišta i objekata na Rogića kućama, što je otkupila organizacija „Pomozi.ba“.

Ef. Jahić: Sve zavisiti od procjene sigurnosti. M. Smajkić / Avaz

- Svi dalji koraci, pretpostavljamo, zavisit će od izvještaja, odnosno elaborata Rudarsko-geološko građevinskog fakulteta u Tuzli, koji bi nam trebao dati odgovore na procjenu ugroženosti stabilnosti projekata i kompletnog ovog područja. Vjerujem da će na osnovu toga i općina povlačiti konkretne korake – rekao je za „Dnevni avaz“ ef. Jahić.

Za sada se zna da će na lokalitetu Rogića kuća biti izgrađeno 15 stambenih objekata. Uglavnom, radi se o jednospratnicama od 120 kvadrata, kako se to za sada iznosi, a od čega će, kaže, Islamska zajednica u BiH finansirati izgradnju 10 takvih stambenih objekata.

Sigurna zona

- To je sigurna zona i jedan od ljepših dijelova sela. Cilj je svakako da zadržimo naša sela, kako Donju Jablanicu, tako i Zlate i Mirke, da ih ne uništavamo, jer, kada se iseli 30 porodica, onda je to, bojim se, gotovo ugašeno selo. Jasno, sve će zavisiti od procjene ugroženosti, odnosno sigurnosti. To će sigurno dati odgovore na većinu pitanja, a vjerujem da ćemo elaborat dobiti do kraja mjeseca – istakao je ef. Jahić. Podsjećamo, u Jablanici je 4. oktobra smrtno stradalo 19 osoba, a u cijeloj FBiH katastrofa je odnijela 27 života.

Blato i mulj

Ni džamija nije kompletna očišćena. Kako kaže ef. Jahić, vrijeme im ne ide naruku.

- Ostalo je još da očistimo gasulhanu, negdje oko jedne trećine, ali imamo veći problem gdje su mokri čvorovi, jer se ne može prići i, bukvalno, svaka lopata se mora ručno izbaciti. I za projekt sanacije džamije čekamo elaborat, a prema nadležnoj općinskoj službi smo uputili zahtjev za snimanje terena, kako bi arhitekti mogli sačiniti projekt – kazao je ef. Jahić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.