Vijećnik Naše stranke u Općinskom vijeću Novo Sarajevo Faris Šehović kritikovao je odluku Vlade FBiH o povećanju minimalne plate.
- Sve što se treba razumijeti u vezi uvođenja minimalne plate na 1000 KM je napisao Amir Purić.
Jedini pobjednik ove uredbe, donesene 30.12. bez ikakve javne i političke diskusije je birokratija i birokratska klasa.
Objektivno je da postoji veoma mali broj ljudi koji u suštini rade ispod 1000 KM, a veliki broj onih koji pravno-formalno tako i funkcionišu, ali za to nisu krivi isključivo poslodavci, već država sa svojom pogrešnom i hirovitom poreskom politikom.
Uvođenjem ove uredbe pod istim uslovima obračuna poreza na dohodak će najviše biti oštečeni radnici. Neki od njih bi mogli biti skroz prebačeni na ugovore o djelu ili na kovertu, nekima će biti umanjena plata, a rijetko kome će biti uvečana.
Poslodavci da bi održali radnu produktivnost će ići ka povećanju cijene konačnog proizvoda, s obzirom da se cijena rada povećava, ne zbog objektivne potražnje radnika, već zbog državnog nameta. Tako će i život potencijalno biti skuplji, a izvozni proizvod manje konkurentan.
Jedino će državni budžet biti popunjen sa više od pola milijarde maraka na osnovu novih doprinosa. Što je oko 10% godišnjeg federalnog budžeta. Ni to ne bi bio nominalno problem da znamo da će ta sredstva ići tamo gdje za čovjeka čiji se rad oporezuje ima smisla u obrazovanje, zdravstvo i socijalnu zaštitu. Ne, izvjesno je da će najveće benefite ostvariti upravo birokratija i njihova osnovica vezana za prosjecnu platu u FBiH.
Ostale stvari sa kojima se apsolutno slažem u maniru vrsnih političkih ekonomista je Amir razložio.
Ovakav potez dijela vlade FBiH može biti veliki šok za ekonomiju BiH, baš u onom trenutku kada je počela da se stabilizuje i kada je rad u realnom sektoru počeo da postaje atraktivniji od rada u javnoj upravi.
Ja sam zagovornik jake i operativne države, ali efikasne. Naša država je preopterečeno leglo neefikasnog rada i korupcije na osnovu koje se godišnje isisa više novca nego što će se ovim metodom ubaciti u budžet.
Zaštiti radnike u današnjem vremenu znači osigurati im pristupačnost. Pristupačno življenje, prehranu, kulturu, obrazovanje i razonodu, a ne prebaciti plodove njihovog rada u nezasite potrebe birokratskog aparata.
Parlament FBiH mora ovo korigovati i usvojiti odluku o neoporezivom dijelu plate - napisao je Šehović.