Danas je u haremu Alipašine džamije u Sarajevu obilježena godišnjica ubistva potpredsjednika Vlade RBiH Hakije Turajlića. Članovi porodice, prijatelji, saradnici i sugrađani su polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe odali počast uspješnom privredniku i političaru koji je zadužio bh. društvo.
Potom se prisutnima obratio direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić.
- Vaš dolazak svjedoči kakav je čovjek bio naš Hakija Turajlić. Ono što je jako bitno meni kao mladom čovjeku, koji je bio djete kada se desilo ovo ubistvo, je obaveza da nastavimo njegovim stopama. Njegova smrt ne smije biti uzaludna, treba biti opomena svima na način da ne trebamo iznositi samo fraze o tome kakav je čovjek bio, plemenit i dobar, nego se trebamo voditi po njegovu primjeru i živjeti najbolje što možemo i doprinositi društvu. Želim se zahvaliti još jednom svima i nadam se da je neko bolje vrijeme pred nama. Vrijeme za koje se i Hakija zalagao – rekao je Ustamujić.
„Porodica zaslužuje pravdu“
Prisutnima se obratila i Jasmina Turajlić, supruga rahmetli potpredsjednika Vlade RBiH i bivšeg direktora "Energoinvesta" te se zahvalila prisutnim na dolasku u ime porodice Turajlić i u svoje lično ime.
- Veliko hvala što ste se danas okupili da obilježite 32. godine od ubistva vašeg i našeg Hakije. Posebno hvala ''Energoinvestu'' koji sve ove godine organizuje ovo okupljanje. Ovim obilježavanjem dajete nadu našoj porodici da će nadležne institucije BiH, koje ovdje ne vidim, naći volje, želje i snage da istraže ubistvo rahmetli Hakije i isto procesuiraju. Rahmetli Hakija i njegova porodica bar to zaslužuju. Ovim okupljanjem se pokazuje da Hakijino ime još uvijek živi i da njegovo ubistvo nije zaboravljeno. Ja ponavljam svake godine ove riječi, ali imam osjećaj uzalud. Ipak, da poslije 32. godine da dođe ovoliko ljudi i sjeti se njegovog imena je veliko – emotivno je izjavila Jasmina Turajlić.
Zločin bez kazne
Hakija Turajlić, kao potpredsjednik Vlade RBiH, otišao je 8. januara 1993. godine na Međunarodni aerodrom u Sarajevu da dočeka turskog zvaničnika Orhana Sefa Kilercioglua, koji je pratio pošiljku pomoći iz Turkiye. U cilju da se vrati u Sarajevo, morao je proći kroz teritoriju pod kontrolom bosanskih Srba gdje je UNPROFOR trebao omogućiti zaštitu. Konvoj UN-a koji je vozio Turajlića u Sarajevo je zaustavila patrola srpskih vojnika na ilegalnoj barikadi nekoliko kilometara od aerodroma.
Nakon 90-minutnog zastoja, francuski oficir UNPROFOR-a je otvorio vrata na oklopnom transporteru u kojem je Turajlić sjedio, pri čemu je srpski vojnik otvorio vatru iz kalašnjikova. Turajlić je pogođen sa sedam-osam hitaca. Francuske trupe nisu uzvratile vatru, nisu pozvale pojačanje niti su zadržale ubice.
Ubistvo Turajlića je zateglo odnose između bosanske vlade i UNPROFOR-a te je bilo razlog zašto su mirovni pregovori u Ženevi prekinuti. Ujedinjene nacije i srpska vojska su odbili sarađivati sa bosanskom vladom u istraživanju i pronalasku ubice. Srpski vojnik Goran Vasić je optužen za Turajlićevu smrt, ali je oslobođen 2002. godine.