ANALIZA

Centar za sigurnosne studije upozorava: BiH nedostaju stotine policajaca

Najmasovniji odljev ove i naredne godine. Posebno alarmantno je u Graničnoj policiji BiH, navode iz CSS-a

Sigurnosna situacija će se usložnjavati = Sigurnosna situacija će se usložnjavati. Facebook

Alen Bajramovic

prije 7 dana

Veliki broj policijskih službenika u BiH, obučen tokom poslijeratnog procesa profesionalizacije policijskih snaga, pod pokroviteljstvom Misije UN-a u BiH, a na osnovu Rezolucije 1035 Vijeća sigurnosti UN-a, ispunjava uvjete za penziju, pa se najveći odljev kadrova očekuje tokom ove i naredne godine. Drastične promjene koje nas očekuju, upozorava Centar za sigurnosne studije, BiH dočekuje nespremna, jer je i sadašnja popunjenost policijskih struktura u BiH od 70 do 80 posto.

Analiza CSS-a

U analizi CSS-a se navodi da je stanje ozbiljno i nastavit će se usložnjavati, jer se i sigurnosni izazovi i prijetnje usložnjavaju i evoluiraju, dok donosioci odluka nemaju sluha za konkretne mjere.

- Prema preliminarnim podacima CSS-a, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) nedostaje 140 policijskih službenika, Federalnoj upravi policije gotovo 250, dok MUP-u Tuzlanskog kantona, koji brine o sigurnosti građana u najmnogoljudnijem kantonu, nedostaje gotovo 440 policijskih službenika. Posebno alarmantno je u Graničnoj policiji BiH kojoj trenutno nedostaje otprilike 600 pripadnika, a u narednom periodu taj broj bi se mogao povećati na 900. Istovremeno, da stvar bude teža, donošeni su podzakonski akti bez promišljanja o dugoročnim posljedicama njihove implementacije. Primjer je Pravilnik o zdravstvenim pregledima, s izuzetno visoko postavljenim kriterijima, koji dovodi do toga da se znatan broj objektivno radno sposobnih policijskih službenika slao na bolovanje, stavljajući dodatni pritisak na nedostatne policijske redove – navode iz CSS-a.

U budžetima policijskih agencija potrebno je planirati sredstva za kontinuiranu promociju policijskog poziva, koja bi bila usmjerena na mlade, a javni konkurs za prijem novih policijskih službenika, prvenstveno za čin policajca, ostaviti otvorenim tokom cijele godine.

CSS preporučuje i povećanje kapaciteta institucija zaduženih za policijsku obuku, a koji trenutno nisu adekvatni i dostatni, ali i skraćivanje roka za obuku u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova. Prijedlozi da se povećaju godine starosti za penzioniranje policijskih službenika ili omogućavanje angažmana penzioniranih na stručnim i kompleksnim poslovima, koji zahtijevaju iskustvo, poput službenika na graničnim prelazima, a ne u tolikoj mjeri fizičku spremost, možda bi pomogli u prevazilaženju tranzicionog perioda.

Prijem mlađih inspektora

CSS predlaže i izmjene propisa u dijelu koji se odnosi na prijem novih mlađih inspektora, te omogućavanje upošljavanja svršenika fakulteta za kriminalistiku, koji sada moraju aplicirati na javne konkurse i prolaziti provjere teorijskog znanja, fizičke spreme i intervjue, a potom i osnovnu policijsku obuku od nekoliko mjeseci i 12 mjeseci probnog rada.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.