Javne konsultacije na Prednacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o naučno-istraživačkoj djelatnosti (ZNID) koje je objavilo Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo donijele su polemike u akademskoj zajednici.
Iz Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu za "Avaz" su istakli su da je ministarstvo plagiralo zakon Republike Hrvatske.
- Biće vam sve jasno kada pogledate Zakon o znanstvenoj djelatnosti Republike Hrvatske i kada pogledate naš prednacrt zakona. Sve ono što je novo u okviru našeg prednacrta zakona je gotovo pa identično prepisano, samo što se mijenjalo iz "znanstveno" u "naučno" i "sustav" u "sistem" i tako dalje. Naravno, čitam komentare da zakon sam po sebi nije neko umjetničko književno djelo da bi bio plagijat. Govorim o tome da, pošto sarađujem sa institutima u Hrvatskoj, znam na koji način se oni finansiraju, na koji način djeluju i pri čemu se nalaze, tako da je taj novi predviđeni zakon jednostavno teško primjenjiv i urađen je na onome što je naš prostor i trenutno finansiranje naših instituta - kazala je dr Erma Ramić-Kunić, naučna saradnica iz Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.
"Ruši se autonomija Univerziteta"
Ramić-Kunić je kazala da ovakav nacrt zakona ima mnogo manjkavosti i da uglavnom ide na štetu instituta koji su pri Univerzitetu u Sarajevu, te je naglasila da se time nastoje instituti sa privatnih fakulteta uvrstiti na budžet.
- Finansijski plan i osnivanje samog Centra za izvrsnost je direktno uzeto iz zakona iz Hrvatske. Tim centrom kod nas bi upravljali neki pojedinci i nije strogo propisano ni na koji način ni ko da upravlja tim centrom, a samim tim mislim da to ne pogoduje humanističkim i društvenim naukama, nego samo onima koji imaju svoje laboratorije i tako dalje - kazala je.
- Mislim da se ovim zakonom, a vjerovatno će nekad doći na red i Zakon o visokom obrazovanju, pogoduje da privatni fakulteti i instituti koji se nalaze pri privatnim fakultetima zapravo dovedu na finansiranje iz budžeta i mislim da je to glavni cilj ovog zakona o naučno-istraživačkoj djelatnosti. Ovakav Prednacrt kojeg smo dobili na javnu raspravu ima niz manjkavosti i uglavnom ide na štetu onih instituta koji su na Univerzitetu u Sarajevu, u smislu finansiranja i postavljanja instituta sa pojedinih drugih institucija. Mislim da se ovim ruši autonomija onoga što je Univerzitet u Sarajevu i ono što je njegova naučno-istraživačka djelatnost, ali uskoro ćemo kao Senat i Univerzitet izaći sa svojim amandmanima prema ovom zakonu - dodala je Ramić-Kunić.
"Naučno-istraživački rad je na sličnim osnovama"
Zatražili smo i odgovor ministrice za nauku, visoko obrazovanje i mlade Adne Mesihović koja je kazala da je iznenađena što svaki pokušaj modernizacije nailazi na otpor akademske i naučne zajednice.
- Drago mi je da je, nakon samo nekoliko dana od objave, dokument Prednacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o naučno-istraživačkoj djelatnosti već izazvao toliko reakcija unutar akademske zajednice. U isto vrijeme sam i iznenađena što svaki pokušaj modernizacije i usklađivanja s evropskim praksama, koji je od ključne važnosti za napredak naše nauke, nailazi na otpor dijela javnosti i pojedinih članova akademske i naučne zajednice.
Zakoni koji se odnose na naučno-istraživački rad u svim razvijenim zemljama temelje se na sličnim osnovama jer su standardi, principi i modeli definisani na međunarodnom nivou. Ovaj Prednacrt zakona predstavlja korak prema tome da i mi, u Kantonu Sarajevo, napravimo ozbiljan pomak u tom smjeru - kazala je Mesihović.
"Promjene su nužne"
Ministrica Mesihović je kazala da je navedeni Prednacrt zakona rezultat rada radne grupe sačinjene od osamnaest vrhunskih stručnjaka.
- Kao ministrica, svjesna sam da su prethodni pokušaji donošenja zakonodavnih okvira za unaprjeđenje položaja nauke u našem Kantonu često izazivali reakcije koje su dovodile do odlazaka ministara, usljed velikog pritiska kojem su bili uzloženi, ali moj stav i stav Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS je jasan - promjene su nužne. Ukoliko želimo našim istraživačima i naučnicima omogućiti bolje uslove rada, veće prilike, jaču povezanost nauke i privrede, te šire mogućnosti za međunarodnu saradnju i finansiranje, moramo hrabro koračati naprijed - kazala je Mesihović.
Rad stručnjaka
Mesihović je kazala da su istaknuti stručnjaci radili na ovom dokumentu.
- Važno je također naglasiti da je ovaj dokument rezultat rada Radne grupe sačinjene od osamnaest vrhunskih stručnjaka iz akademske i naučne zajednice, a ne mog osobnog autorstva. Svi navodi i insinuacije onih koji ne podržavaju promjene i koji ne žele dobrobit našem Kantonu i onima koji svojim radom i istraživanjima doprinose razvoju našeg društva, nisu utemeljeni na činjenicama.
S obzirom da je dokument u fazi javnih konsultacija, pozivam sve zainteresovane aktere da svojim konstruktivnim prijedlozima daju podršku Ministarstvu da stvori zakonski okvir koji će podstaknuti izvrsnosti u našem Kantonu i približiti nas evropskim standardima - zaključila je Mesihović.