Održana je redovna sjednica Upravnog odbora Samostalnog sindikata radnika rudnika Federacije BiH na kojem se analiziralo stanje u vezi sa pregovaračkim procesom, a u vezi usaglašavanja Kolektivnog ugovora za oblast rudarstva u Federaciji BiH.
To je za "Avaz" potvrdio Sinan Husić, predsjednik Samostalnog Sindikata radnika rudnika FBiH.
- Danas smo analizirali pregovarački proces u vezi sa usaglašavanjem Kolektivnog ugovora za oblast rudarstva u Federaciji BiH. Na prva tri sastanka nije bilo usaglašenih rješenja. U toku naredne sedmice bi mogli biti blizu početnog opredjeljenja koje su zagovarali reprezentativni sindikati iz oblasti rudarstva u FBiH, a ono se ogledalo u tome da Kolektivni ugovor koji se potpiše za naredni vremenski period, mora otvoriti prostora i za radnike i za poslodavca u rudnicima uglja u Federaciji BiH. Kada kažemo za radnike, znači da se materijalni status radnika kroz određene faze po određenim pitanjima podiže na viši nivo od dostignutog nivoa, a treba ostaviti svakako prostora i za poslodavca da se izvrši jedna dodatna konsolidacija i stabilizacija stanja u rudnicima uglja. Mislim da smo nakon ovih mnogobrojnih sastanaka koji su održani proteklih par dana blizu rješenja - kazao je Husić za "Avaz".
Sistematizacija radnih mjesta u RMU "Kakanj"
O mogućem protestu radnika RMU "Kakanj", Husić navodi da nema informaciju o protestima, ali da je u toku izrada sistematizacije radnih mjesta i usklađivanje koeficijenata.
- Nemamo mi tu informaciju. Kolege iz Kaknja su bili na sastanku i analizirali smo kojom će se dinamikom proces izrade sistematizacije radnih mjesta završiti koja se radi tamo. Poklapaju se koeficijenti složenosti svih radnih mjesta u platne razrede koji su određeni kroz Kolektivni ugovor, jer to nije do sada urađeno. Sistemom automatizma će doći do dodatnog povećanja plata od nekih 5 do 7 posto za sva radna mjesta, jer je to proces koji je proizveo nešto takvo u svim drugim rudnicima uglja u sastavu koncerna, kada se prilikom usklađivanja koeficijenata složenosti poslova sa strukturom platnih razreda to desilo - pojašnjava Husić.
Topli obrok
Husić navodi da nije ugroženo isplaćivanje toplog obroka, te da će isti biti povećan.
- Topli obrok će se povećati od 1.1.2025. godine. Uslijedit će naknadno povećanje, a to ćemo usaglasiti na sastanku koji će biti održan iduće sedmice. Ta naknada će naknadno biti uvećana i od 1.1.2026. godine. Doći će do linearnog povećanja osnovnih plata svim radnicima od 1.1.2025. godine. Mislim da smo blizu iznosa koji bi mogao biti usaglašen, a doći će i do povećanja najniže cijene rada u rudnicima uglja u FBiH od polovine 2026. godine - kazao je Husić.
Stanje u rudnicima
Husić navodi da stanje u rudnicima u Federaciji BiH nije zadovoljavajuće.
- Stanje u rudnicima je jako teško. Mi moramo i kroz Kolektivno pregovaranje se voditi. Moramo voditi računa da sami sebi ne proizvedemo još teže i kompleksnije stanje. Visina primanja su u rudnicima nakon dužeg niza godina trenutno i po onom što radnici u rudnicima kažu na jednom zavidnom nivou. Ležišta, eksploataciona polja su jako kompleksna. Još uvijek nemamo potreban obim opreme za izvođenje rudarskih radova kako u podzemnoj, tako i u površinskoj eksploataciji. Potreba za ugljem je ogromna. Stanje nije na nivou na kojem bi moglo i trebalo biti. U zadnjih 12-13 mjeseci imamo stabilnost u isplatama plata. Potreban je mir u rudnicima. Biće tu još mnogobrojnih izazova - kazao je Husić.
Prijem radnika
Husić navodi da prilikom objave konkursa u rudnicima u FBiH ima veći broj zainteresovanih kandidata, od broja koji se planira primiti u radni odnos javnim konkursom.
- Kako su se primanja kroz dva-tri Kolektivna pregovaračka procesa, a vezano za Kolektivni ugovor i materijalna prava proizvela pozitivne rezultate, počeo se ponovo pojavljivati interes za zasnivanje radnog odnosa, tako da u svim rudnicima, prilikom objave konkursa, imamo veći broj zainteresovanih od broja koji se planira primiti u radni odnos. U prethodnim godinama smo to izgubili i raduje nas činjenica da se ponovo pojavljuje taj interes, pogotovo kada su sredine poput Kaknja, ili Kreke u pitanju. Počelo se to podizati na jedan puno viši nivo u odnosu na nivo na kojem je to bilo prije dvije tri godine - zaključio je Husić.