Bosna i Hercegovina je na samom dnu zapadnog Balkana i uz Bjelorusiju je najkorumpiranija država Evrope. Porazni podaci iz Indeksa percepcije korupcije (CPI) za 2024. godinu pokazuju pad BiH na ocjenu 33, dva poena manje nego prethodne godine i čak devet manje u odnosu na 2012. godinu, kada je naša zemlja bila među bolje ocijenjenim zemljama regiona.
Većina odredbi
- Na posljednji pad BiH značajno je utjecalo urušavanje integriteta izbornog procesa, gdje ozbiljne optužbe za izborne prevare prate već nekoliko izbornih ciklusa. BiH je po CPI-u u rangu s diktaturama u kojima se vlast nikad nije mijenjala na izborima. Izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik nisu riješile ovaj problem, jer je Centralna izborna komisija kroz njihovu primjenu obesmislila većinu odredbi koje su trebale spriječiti zloupotrebu javnih resursa i trgovinu biračkim odborima – navode iz Transparency Internationala u BiH.
U izvještaju se navodi da u BiH vlada privid demokratije, da vlast sve više pojačava pritisak na kritičare, što se posebno manifestiralo u RS nizom napada na civilno stanovništvo.
- Fokus globalnog istraživanja CPI-a za tekuću godinu je utjecaj korupcije na životnu sredinu. Dokazano je da moćnici, koji profitiraju od uništavanja okoliša, koriste novac i moć da kupe podršku vlasti i uguše kritiku. Ovo je važno i u kontekstu BiH, gdje se nakon tragedije u Jablanici i brojnih ekoloških problema - na lokalitetima Bistrica, Lopare, Ozren, Vareš, Livno, Gudronska jama u Modriči - pokazalo da je profit pojedinaca vlastima daleko važniji od života, sigurnosti i zdravlja ljudi – saopćeno je.
U izvještaju se navodi i da je katastrofalno stanje u pravosuđu i dalje najslabija karika BiH.
Visoka korupcija
Propušta se prilika da se unaprijedi proces imenovanja i omogući efikasna provjera imovine sudija i tužilaca. Zarobljeno pravosuđe već godinama ima porazne rezultate u procesuiranju visoke korupcije.
- Zbog svega je pred institucijama obaveza da preduzmu hitne reforme. U opsežnoj Studiji nacionalnog integriteta Transparency International je definirao korake za suzbijanje korupcije po oblastima. Reguliranje sukoba interesa, sistemska zaštita zviždača, jačanje nadzora nad radom izvršne vlasti, izborna reforma, jačanje nezavisnosti pravosuđa i drugih agencija za provođenje zakona, osnovni su zadaci pred institucijama, a korespondiraju i s evropskim putem BiH – ističu iz TIBiH.
Dansa, Finska, Singapur…
Najtransparentnije države u svijetu su Danska, Finska i Singapur, a najkorumpiranije Venecuela, Somalija i Južni Sudan. Od zemalja regiona najbolje je ocijenjena Slovenija, a slijede Hrvatska, Crna Gora, Kosovo, Srbija i BiH.