Nedostatak medicinskog kadra, gužve, prenatrpani termini, drugačiji sistem naručivanja, sve su to faktori koji dovode do toga da pacijenti, građani Kantona Sarajevo, čekaju na specijalistički pregled u domovima zdravlja po dva, tri i više mjeseci. Svoje zadovoljstvo ne kriju, a da li reagiraju nadležni?
Stvar KCUS-a
Kako je za "Dnevni avaz“ rekao ministar zdravstva KS Enis Hasanović, sistem naručivanja postoji unazad nekoliko godina, a ZZO radi ugovore s provjaderima koji obezbjeđuju te elektronske usluge.
- Oni su te transparentne liste čekanja promovisali još kada je bio v. d. direktor Alen Pilav. To je stvar Kliničkog centra kako upravlja tim sistemom i ZZO. Često mi imamo žalbe od doktora iz primarnog nivoa da imaju problema s tom listom, ja im svima kažem da se obrate sa zahtjevom i mi proslijedimo njih ZZO-u da rješava sa svima koji obezbeđuju te usluge – kaže ministar.
Ministar, kako kaže, naredio je da sve doktore s biroa prime, ali neće imati neurologa, radiologa ili pedijatra. Kaže da ljekara nema dovoljno, kao i to da se oni ne mijenjaju po drugim domovima zdravlja.
- Nema ih i zato sam molio, tražio, pa na kraju i naredio, i to nije ispoštovano, evo već 5-6 mjeseci na jednom od tih sastanaka, da se prime još tada svi doktori s biroa, pa je u tom smislu nešto primio Klinički centar kao sekundarce, ostatak je trebao primiti Dom zdravlja. Međutim, oni su to stalno razvlačili kroz neke procedure, konkurse, kad će raspisati, neće, pa mi damo saglasnost da prime doktore u martu, aprilu – kaže ministar zdravstva u KS.
Procjena ljekara
Kako je za "Dnevni avaz“ kazao Arman Šarkić, portparol Doma zdravlja KS, oni pacijenti koji su hitni i onkološki pacijenti uvijek imaju prednost i tu čekanja nema.
- Ove vrste pregleda koje se odnose na onkološke pacijente i gdje su hitna medicinska stanja, tu se stvarno trudimo da nema liste čekanja, jer to nije u skladu s nečim što se zove dobra ljekarska praksa, iako imamo veliki pritisak kao Dom zdravlja. Liste čekanja najviše postoje na kontrolne preglede i preglede koji svojim vremenskim odgađanjem ne mogu utjecati na promjenu zdravstvenog stanja pacijenta. Znači, vrlo je bitna procjena ljekara, to se najviše odnosi na kontrolne preglede – kazao je Šarkić.
Odlazak u drugi dom zdravlja
Šarkić je istakao da pacijent može otići u drugi dom zdravlja u KS bez obzira na mjesto prebivališta, s obzirom na to da JU Dom zdravlja KS u sastavu ima devet domova zdravlja i 87 ambulanti.
- Naša deveta organizaciona jedinica se upravo zove specijalističko-konsultativna i toj jedinici pripadaju i sve specijalističko-konsultativne službe – kaže Šarkić.