Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović održao je važan sastanak s predsjedavajućim Komiteta za vanjske poslove senatorom Džimom Rišom (Jimom Rischom), senatoricom i članicom Komiteta za vanjske poslove Džin Šahen (Jeanne Shaheen), senatorom i članom Komisije za sigurnost i saradnju u Evropi Tomom Tilisom (Thomom Tillisom), senatorom i članom Komiteta za obavještajne poslove Senata Majklom Benetom (Michaelom Bennetom), te kongresmenom i predsjedavajućim Komiteta za obavještajne poslove Kongresa Majkom Tarnerom (Mikom Turnerom).
Bećirović se zahvalio Sjedinjenim Američkim Državama na kontinuiranoj podršci multietničkoj državi Bosni i Hercegovini. Tom prilikom je istakao da su Vašington i Brisel dvije najvažnije vanjsko-političke destinacije Bosne i Hercegovine, jer su strateški ciljevi naše države punopravno članstvo u NATO i EU. Bosna i Hercegovina je bila i ostat će pouzdan partner i saveznik SAD.
Sigurnosni izazovi
- Mi veoma cijenimo da su SAD imale ključnu ulogu u zaustavljanju agresije na Bosnu i Hercegovinu i postizanju mira i zato ćemo i u budućnosti nastaviti graditi najbolje moguće odnose s ovom državom. Bosna i Hercegovina vodi principijelnu vanjsku politiku za razliku od Srbije, koja vodi prorusku politiku - navodi se u saopćenju.
Bećirović je ukazao američkim senatorima i kongresmenu na aktuelne sigurnosne izazove u Bosni i Hercegovini i regiji. Posebno je obrazložio opasne posljedice primjene Deklaracije tzv. svesrpskog sabora, naglasivši da ovaj velikodržavni dokument predstavlja ozbiljnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti Bosne i Hercegovine i regije. Istakao je da Deklaracija predstavlja otvoreno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i direktan napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Bećirović je rekao da svako nastojanje da se dovede u pitanje nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet naše zemlje zahtijeva snažan odgovor međunarodne zajednice.
Senatori i kongresmen su naglasili da dijele zabrinutost člana Predsjedništva BiH Bećirovića za sigurnosnu situaciju u Bosni i Hercegovini, te su naglasili da SAD ostaju snažan partner i prijatelj Bosne i Hercegovine. Podcrtali su da će nastaviti pružati punu podršku njenom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, te su iskazali čvrstu opredijeljenost očuvanju mira, sigurnosti i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu.
Kontinuirana podrška
Tokom razgovora naglašena je važnost kontinuirane podrške SAD-a Bosni i Hercegovini na njenom putu ka EU i NATO-u.
Bećirović se zahvalio na konkretnoj i snažnoj podršci SAD-a evropskim i evroatlantskim integracijama Bosne i Hercegovine. Istakao je da je strateški interes Bosne i Hercegovine produbljivanje svestrane saradnje sa SAD-om, a razgovarano je o predstojećim aktivnostima Bećirovića u Vašingtonu. Također, Bećirović je prihvatio poziv da u Sjedinjenim Američkim Državama prisustvuje i govori povodom obilježavanja 30 godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma.