U složenoj geopolitičkoj ali i situaciji u kojoj se našla EU, predstojeći izbori u Njemačkoj i potreba da ova zemlja dobije stabilnu, demokratsku vladu, od ključne su važnosti, kaže zastupnik u Bundestagu Josip Juratović. Dodaje kako ne želi preuveličavati njenu ulogu, ali da smatra da je Njemačke ključni faktor mira i stabilnosti u Evropi.
- Dugo uspoređujem situaciju u Evropi sa situacijom u bivšoj Jugoslaviji 80-tih godina prošlog stoljeća. Glavna dva stupa su bili odnosi između Srbije i Hrvatske, a nešto slično je danas u Evropi gdje su jako bitni odnosi između Francuske i Njemačke, odnosno stabilnost u jednoj ili drugoj zemlji. Pošto je Francuska u relativno lošoj političkoj klimi, jako je bitno da Njemačka ostane stabilna. Rajna je rajsferluš Evrope. I Poljska je važna, tzv. Vajmerski trokut, za stabilnost EU, koja se našla u vremenu gdje mora ozbiljno razmisliti o svojoj budućnosti – kaže Juratović za „Avaz“.
Predizborne ankete prognoziraju najveći pad SPD-a u historiji ove stranke, te rast konzervativne stranke desnog centra CDU/CSU, ali i ultradesne Alternative za Njemačku (AfD). Govoreći o padu podrške SPD-u, Juratović podsjeća da su aktuelnu vladu činile SPD, Liberali (FDP) i Zeleni, kao tri ideološki različite stranke, a da se Njemačka u njihovom mandatu susrela sa izazovima u kojima nikada nije bila – od pandemije koronavirusa do rata u Ukrajini, transformacije privrede i globalnih previranja.
- CDU je sa svojim čelnikom Fridrihom Mercom (Friedrich Merz), uz pomoć Liberala, koji su bili opozicija u koaliciji, uspjeli su ljudima nametnuti nepovjerenje u cjelokupni sistem. Kancelar Olaf Šolc (Scholz) je bio jako dobar moderator prema unutra, ali nije dovoljno bio jak kao vođa u situaciji u kojoj smo se našli. Ljudi u njemu nisu prepoznali vođu, što kancelar mora biti, tu je bio preblijed. To su iskoristili konzervativci, koji sve više preuzimaju obilježja Republikanaca u Americi – pojašnjava Juratović.
Iako ništa nije isključeno, on očekuje da će CDU novu koaliciju i njemačku vladu najprije pokušati formirati sa demokratskim strankama, te da će Socijaldemokrati odgovornost prema građanima staviti ispred stranke.
- To će stranku znatno oslabiti, ako ne i uništiti, jer mi praktično 20 godina nosimo odgovornost. Uvijek smo na čelu ili negdje u vlasti, logično je da nosimo najveću odgovornost, pa se stranka troši. SPD će, uz Zelene, svakako biti dio te koalicije, CDU će morati u koaliciju s tri stranke, pa ćete u Bundestagu imati opoziciju ili lijevo, ili desno radikalnih stranaka. Desničari će dobiti oko 20, u najboljem slučaju oko 25 posto, bit će druga stranka po snazi, ali daleko od većine koja može ugroziti državu. Problem će biti što će biti najjača opoziciona stranka, pa će se Njemačka polarizirati ne između progresivnih i konzervativnih, lijevih i desnih narodnjačkih stranaka, već između demokratskih i autokratskih stranaka. To je u cijeloj Evropi već pokrenuto – ističe Juratović.
Već duže vrijeme upozorava da Evropa ne smije doživjeti „balkanizaciju“, da stanovnici EU čine svega 5 posto svjetske populacije, a da evropske vrijednosti dijeli 15 do 20 posto stanovnika u svijetu. U vremenima kada, uz SAD i Rusiju, Kina, kroz BRICS, čak i Indija i Brazil postaju svjetske sile, pa će se buduća rješenja morati tražiti s pozicije s moći.
- Ili imate moć, ili niste interesantni. Njemačka je četvrta, u ovoj krizi je stigla na treće mjesto u svijetu po ekonomskoj moći, ali je sa svojih 1 posto svjetskog stanovništva u stvari patuljčić. Njemačka ima šansu samo s jedinstvenom Evropom, a jedinstvena Evropa ima šansu samo s jakom Njemačkom. Svjesni toga stvorit ćemo novu koaliciju, ali pod puno težim uvjetima nego do sada, jer će opozicija u stvari biti autokratija – kaže Juratović.
Nakon 20 godina provedenih u Bundestagu, Juratović se nije kandidirao na predstojećim izborima i planira odlazak u parlamentarnu, ali ne i političku penziju. I dalje će biti angažiran u stranačkim strukturama, ali i na druge načine.
- Iako sam Podravec, moje srce je negdje u Bosni. Mislim da su BiH i daljnja zbivanja u toj zemlji ključni za mir i stabilnost cijele regije. Kada je riječ o proširenju EU, sigurno više nećemo biti u mogućnosti postavljati „tvrde“ kriterije, ali će neki kriteriji za ulazak u EU morati postojati. Ohrabruje me pokret studenata u Beogradu, jer za razliku od dosadašnjih njih ne vode stranke ili civilno društvo, već djeca. Režimu je nemoguće voditi borbu protiv djece, jer će svaka baka između veće penzije i unuka birati unuka. Nakon 40 godina lutanja pustinjom nacionalizma na Zapadnom Balkanu, konačno su studenti i mladi iz regije krenuli prema pravu, slobodi i obećanoj zemlji. To me ohrabruje, nakon 20 godina borbe protiv tih struktura, a sretan sam što su studenti iz Beograda konačno dobili povjerenje i studenata iz Zagreba, Rijeke, Sarajeva, Banja Luke... Bez međusobnog povjerenja nema budućnosti ni za jednu od tih zemalja i tu leži i nada da ćemo dobiti mir i stabilnost u cijeloj regiji – zaključuje zastupnik Bundestaga Josip Juratović.