Dok BiH i dalje čvrsto stoji usamljena u regionu kao država bez vlastite eskadrile za gašenje požara i svakog ljeta „zove“ u pomoć susjede i komšije, a Federacija BiH ni u ovoj godini nije planirala nabavku bilo kakve letjelice za tu namjenu, dotle kantoni u tu priču samostalno kreću.
Tako je Vlada Zeničko-dobojskog kantona u ovogodišnjem budžetu osigurala sedam miliona KM za nabavku helikoptera za gašenje požara. Kako je za „Dnevni avaz“ potvrdio Džavid Aličić, direktor Uprave civilne zaštite ZDK, već su u fazi ispitivanja tržišta i pribavljanja ponuda, a paralelno rade aktivnosti na obezbjeđenju heliodroma i hangara za smještaj helikoptera.
Rabljena letjelica
S obzirom na to da je sistematizacijom radnih mjesta, dodao je, u sastavu MUP-a ZDK planirana helikopterska jedinica, već se vrše pripreme za obuku kadrova.
- Paralelno radimo na nekoliko strana, kako ne bismo gubili vrijeme. Angažovali smo u stručnom dijelu konsultantsku firmu, a planirali smo nabaviti rabljenu letjelicu, ali onu koja je u dobrom stanju - rekao nam je Aličić.
Svojevrsni okidač za nabavku helikoptera bili su, naglasio je, požari koji su tokom prošlog ljeta harali na području ZDK, kada je opožareno više od 1.000 hektara površine, a za što se, naveo je, štete još zbrajaju.
- Vrlo je teško gasiti požar na planinskim prevojima i brdima bez pomoći iz zraka. Lani je situacija bila, zaista, teška i na nekoliko lokaliteta je bilo kritično. U isto vrijeme na području cijele BiH bilo je aktivno mnoštvo požara i Oružane snage BiH nisu mogle djelovati odmah svugdje. Očekivali smo da će Federacija BiH krenuti u ovu priču, jer su bile inicijative i to bi bilo racionalnije, ali, kako smo vidjeli da od toga, nažalost, nema ništa, odlučili smo se sami upustiti u nabavku - ispričao nam je Aličić.
Najviše požara u BiH se tokom ljeta događa na jugu zemlje. Čak 60 posto požara u cijeloj Federaciji BiH se događa na području Hercegovačko-neretvanskog kantona. Svojevremeno su u HNK uradili elaborat o nabavci air-traktora s cijenom i troškovima. Kako nabavku ne mogu realizovati sami, pokrenuli su aktivnosti na iznajmljivanju air-traktora.
Nije jeftino
Otkrio je to za „Avaz“ Eugen Ćubela, direktor Kantonalne uprave za civilnu zaštitu.
- Radimo na tome da tokom sezone iznajmimo tu letjelicu i u fazi smo pregovora s poduzećem iz Osijeka. Air-traktor bi bio stacioniran u Zračnoj luci Mostar, a o troškovima još ne mogu govoriti. Vjerujem da nećemo biti usamljeni u tome, da će se uključiti i Vlada Federacije BiH, budući da ni iznajmljivanje nije jeftino, ali i susjedni kantoni - rekao nam je Ćubela.