RAZGOVOR

Zastupnik Damir Mašić traži izmjene Krivičnog zakona FBiH: Okrutne ubice nakon 6 godina idu na slobodu

Dugotrajna zatvorska kazna jeste od 21 do 45 godina, ali sporni dio člana je stav “najmanje 10 godina"

Mašić: Počinitelji teoretski mogu dobiti i 10 godina. Facebook

Alen Bajramovic

jučer

Slučaj okrutnog dvostrukog ubistva u Kalesiji aktuelizirao je i prijedloge koji bi unaprijedili krivično zakonodavstvo u FBiH i otklonili nejasnoće u njegovoj primjeni.

Zbog velikog broja amandmana Vlada FBiH je 4. februara iz parlamentarne procedure povukla prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakona. 

Amandman Damira Mašića, predsjednika Kluba zastupnika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, usmjeren je na brisanje apsurdnog stava u članu 166. KZ FBiH, koji ostavlja mogućnost da počinitelji teških ubistava prođu i s blažim kaznama.

Niske pobude

- Kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora kaznit će se ko drugog usmrti na okrutan ili podmukao način; ko drugog usmrti pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju; ko drugog usmrti iz mržnje; ko drugog usmrti iz koristoljublja, radi učinjenja ili prikrivanja drugog krivičnog djela, iz bezobzirne osvete ili iz drugih niskih pobuda – navodi se u spornoj odredbi.

Ona ostavlja mogućnost da na kaznu od “najmanje 10 godina” prođu i osuđeni za ubistvo sudija ili tužitelja u vezi s vršenjem njihove sudijske ili tužiteljske dužnosti, te službene ili vojne osobe pri obavljanju poslova sigurnosti ili dužnosti čuvanja javnog reda, hapšenja učinitelja krivičnog djela ili čuvanja osobe kojoj je oduzeta sloboda.

Blaže sankcije

- Dugotrajna zatvorska kazna jeste od 21 do 45 godina, ali sporni dio člana je stav “najmanje 10 godina”. To znači da počinitelji teoretski mogu dobiti i 10 godina zatvora. Problem je što su sudovi u prošlosti vrlo često primjenjivali blaže sankcije, pa osobe koje izvrše i ubistvo s predumišljajem dobiju 10 godina, odsluže dvije trećine, odnosno šest godina kazne i idu kući, a svojim nedjelom su uništili ne znam koliko porodica – kazao je Mašić za “Avaz”.

Prilično oštre sankcije

On najavljuje da će, u slučaju da ovaj amandman ne bude prihvaćen, insistirati da se o njemu na samoj sjednici izjasne zastupnici.

- Nisu ni Šveđani, ni Nijemci genetski disciplinovan narod. Oni su disciplinovani zato što postoje vrlo jasne sankcije i oni su svjesni toga. Te sankcije u njihovim zemljama su prilično oštrije u svakom smislu, od prekršajnih do krivičnih, nego kod nas – ističe Mašić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.