Prva javna rasprava o Nacrtu ustava RS održana je danas u Skupštini grada Istočno Sarajevo.
Riječ je o dokumentu koji sadrži niz spornih članova, a koji su u potpunosti u suprotnosti sa Ustavom Bosne i Hercegovine. Zbog ovog dokumenta, ali i ostalih antiustavnih poteza, Tužilaštvo BiH je pokrenulo istragu protiv predsjednika RS Milorada Dodika, premijera RS Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića, a za njima je raspisana i centralna potjernica.
Kako se navodi u saopćenju, predsjednik Radne grupe, koja pomaže Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine RS u izradi novog Ustava, prof. dr Vitomir Popović istakao je da je Ustav RS „najstariji Ustav na prostoru dejtonske BiH, da je donesen 28. februara 1992. godine, te da je nakon toga pretrpio brojne izmjene, uključujući brojne amandmane koje je nametnuo visoki predstavnik Volgang Petrič, zbog čega je pokrenuta procedura donošenja novog ustava“.
"Pravni i politički akt"
Istakao je da je, budući "da je riječ o najvišem pravnom i političkom aktu i činjenici da su nametnuti brojni amandmani, odlučeno da se ide u proceduru donošenja novog ustava umjesto izrade prečišćenog teksta".
Prof. Popović je naglasio da je Narodna skupština RS, zajedno sa Odborom za ustavna pitanja, odlučila da se krene u proceduru donošenja novog ustava RS, koji, kako navode, za cilj ima da održi ustavni kontinuitet sa Ustavom iz 1992. i riješi druga politička, pravna, ekonomska i sva ona pitanja od značaja za budućnost i opstanak RS.
Istakao je da „sadašnji Ustav prije svega nije utvrdio mjesto glavnog grada RS, te da je Nacrtom ustava predviđeno da glavni grad bude Banja Luka, kao administrativni centar RS, a da Istočno Sarajevo postane prijestonica sa sjedištem na Palama, gdje je nastala i stvorena RS i njene prve institucije“.
Naglasio je „da je zadatak Radne grupe da prikupi sva mišljenja, prijedloge, primjedbe i sugestije o tekstu ustava i dostavi ih na razmatranje Odboru za ustavna pitanja koji će ga po proceduri uputiti u Narodnu skupštinu“.
- Danas smo u Istočnom Sarajevu, sutra u Trebinju, nakon toga slijede javne rasprave u Prijedoru, Bosanskoj Gradišci, Zvorniku i Bijeljini, pa onda u Doboju i Banjoj Luci - rekao je prof. Popović i ponovio da RS ima pravo da donosi novi ustav, da štiti i vraća svoje nadležnosti u skladu sa aktima koji važe i na nivou RS, ali i BiH.
"Demokratski kapacitet"
Član Radne grupe Dragan Dakić rekao je da RS ovim procesom upražnjava svoj demokratski kapacitet.
On je naglasio „da RS djeluje u okvirima svojih ustavotvornih dejtonskih nadležnosti i da su održavanje javnih rasprava i procedura donošenja novog ustava u skladu sa postojećim odredbama najvišeg pravnog i političkog akta RS“.
Član Odbora za ustavna pitanja Damjan Škipina rekao je „da očekuje da novi ustav dobije dvotrećinsku većinu u Narodnoj skupštini“.
- To je pitanje najvažnije za RS i očekujem dvotrećinsku većinu i podršku poslanika bez obzira kojoj političkoj partiji pripadali - rekao je on.