Upoređivati Milorada Dodika i Marine Le Pen višestruko je pogrešno, izjavio je za “Avaz” magistar kriminologije i krivičnog pravosuđa Ramiz Huremagić. Nekadašnji nacionalni službenik za sigurnost OSCE-a, stručni savjetnik i vođa istraga organiziranog kriminala u Tužilaštvu BiH i savjetnik specijalnog predstavnika EU u BiH u razgovoru za “Avaz” govori o posljednjim istupima bjegunca od pravosuđa Milorada Dodika, pravilima INTERPOL-a u slučajevima raspisivanja međunarodnih potjernica, te konačnom ishodu političke krize zbog koje građani BiH već danima ne mogu biti mirni.
- Dok je Le Pen iskonska desničarka, fašistički nastrojena, Milorad Dodik je prevarant i manipulator, koji očajnički pokušava uhvatiti nadolazeći val krajnje desnice i fašizma svugdje u svijetu, samovoljno se gurajući u taj glib čovječanstva, isključivo s namjerom da nađe saveznike koji će mu dati uže spasa jer je davljenik koji bi se uhvatio i za “govnjiv” štap, kako bi se to kod nas, slikovito, reklo u narodu – kaže Huremagić za "Avaz".
Gubitak moći
Pojašnjava da je Dodik na čelu kriminalne oligarhije kojoj prijeti potpuni gubitak moći, a jedino ih moć ostavlja u životu, te da je on dokazao da nikad nije bio vođen nikakvom ideologijom, već da je lukavi mešetar koji su prilagođava jačima, koji mu mogu pružiti zaštitu u ostvarenju njegovih ličnih ciljeva.
- Marine Le Pen je iskreno stalo do Francuske, naravno, koja bi bila “čista” i “bijela”, supremacionistička u odnosu na sve druge i drugačije, dok Miloradu Dodiku ne samo što nije stalo do Bosne i Hercegovine - njemu nije stalo ni do Republike Srpske jer je svojim potezima vodi u propast, a njene žitelje drži u talačkoj situaciji i kocka se sa najmanje milion ljudskih sudbina. Njemu je RS “smokvin list” preko vlastitih klijentelističkih interesa i kartela koji je stvorio u posljednjih 20 godina. Na kraju, uzeo joj je sve institucije i sve, čak i naznake, demokratije - skupština RS je odavno postala njegov poligon za demonstraciju sile jednog čovjeka, dok je Vlada RS ništa više do specijalno odjeljenje zaduženo za izvođenje radova po mjeri i želji jednog čovjeka – dodaje Huremagić za "Avaz".
Reagirajući na Dodikovu izjavu “Je suis Marine”, Huremagić kaže da će pravosnažne sudske presude jedino po čemu će njih dvoje jednog dana biti moguće izjednačiti. Ne samo aktuelne, već i one za kriminal i pljačku neslućenih razmjera.
- Kada on i njegov porodično-kumovsko-prijateljski kartel bude presuđen za djela kao što su organizovani kriminal, pranje novca, zloupotrebe, utaje poreza i pljačka javnih budžeta, tad će biti moguće napraviti poveznicu i reći - jeste, Le Pen i Dodik su isti, oboje su kriminalci. S tim da će i tad Le Pen biti i kriminalac, i ultra-nacionalista, i fašista, dok će Dodik i tad ostati samo kriminalac – ističe Huremagić za "Avaz".
Sud BiH prije nekoliko dana zatražio je raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom RS i predsjednikom NSRS Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Odluka iz sjedišta INTERPOL-a u Lionu s nestrpljenjem se očekuje.
- Prema Statutu i Pravilima INTERPOL-a, krivična djela koja se tiču ustavnog uređenja i napada na ustavni poredak, odnosno djela koja spadaju pod širi generički okvir „Neustavno oduzimanje vlasti” (kao što je državni udar) obuhvataju svaku promjenu vlasti u zemlji koja se ne dešava u skladu s procedurama predviđenim zakonima zemlje koja traži raspisivanje međunarodne, crvene potjernice. Sve ovo vezano je za neposrednu primjenu odredbi člana 2. - Osigurati i promovirati najširu moguću međusobnu pomoć između svih organa kriminalističke policije [...] u duhu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, te člana 3. Statuta INTERPOL-a - Strogo je zabranjeno da Organizacija preduzima bilo kakvu intervenciju ili aktivnosti političkog, vojnog, vjerskog ili rasnog karaktera – pojašnjava Huremagić za "Avaz".
U konkretnom slučaju, dodaje, prevashodno se radi o primjeni člana 3. Statuta.
- S obzirom na dosadašnju praksu INTERPOL-a, moguće je očekivati da Generalni sekreterijat INTERPOL-a odbaci zahtjev BiH za raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, i to ne bi bilo ništa iznenađujuće, s obzirom na pravila i procedure, te dosadašnju istoriju sličnih slučajeva. Organizacija je posebno osjetljiva u predmetima koji se odnose na neustavno preuzimanje vlasti i/ili društvene/građanske/političke nemire koji predstavljaju izazove u pogledu poštovanja člana 3. Statuta. Međutim, mogu postojati izuzeci. Ključni element za procjenu je potencijalna veza između zahtjeva i situacije u zemlji. Zahtjevi koji se odnose na krivična djela iz općeg dijela krivičnog prava, koja se dešavaju prilikom neustavnog preuzimanja vlasti ili izazivanja nemira, ali nisu u vezi s tom situacijom, vjerovatnije je da će se smatrati usklađenima. Ovo može uključivati i zahtjeve koji su djelimično povezani s neustavnim preuzimanjem vlasti i/ili nemire, koristeći ga kao pokriće za činjenje „redovnih“ krivičnih djela – naglašava Huremagić za "Avaz".
Prikrivanje lokacije
Lokacija na kojoj se nalazi Dodik do sinoć, kada se javio iz Moskve, bila je nepoznata. Naš sagovornik smatra da prikrivanjem lokacije na kojoj se nalazi, Dodik kalkulira i čeka ishod zahtjeva BiH za raspisivanje međunarodne potjernice.
- On je zasigurno na jednoj od sigurnih teritorija, bio to Beograd, Budimpešta ili Moskva, gdje neće imati problema ni u slučaju da se odobri raspisivanje međunarodne potjernice. O konačnom ishodu će ovisiti i njegovi sljedeći koraci. Naime, bez takve potjernice bilo bi mu puno lakše da putuje svijetom i traži sve moguće i nemoguće saveznike. Na ovaj način bi postigao dva cilja – eventualno pronašao nekog ko bi ga podržao i pružio mu priliku za bilo kakav oblik dijaloga, odnosno, nešto čime bi, bar djelimično i vještački, stvorio privid da je još uvijek politički važan faktor. Također, boravkom u inostranstvu, na sigurnoj lokaciji, u slučaju raspisivanja međunarodne potjernice, dobio bi alibi i ne bi ispao baš notorni kukavica koji je pobjegao kao bilo koji drugi kriminalac i bjegunac pred zakonom. Drugo, dobio bi vrijeme da se nastave procesi u NSRS oko donošenja novog Ustava RS, a da pri tome nema zategnutu atmosferu koja bi zasigurno postojala da se nalazi u zemlji svo vrijeme, jer bi situacija bila previše rizična za njega zbog izvjesnosti njegovog lišenja slobode na teritoriju RS. To je sasvim izgledna opcija i on je toga vrlo dobro svjestan – kaže Huremagić za "Avaz".
Dodaje da se Dodik trenutno najviše plaši izdaje iz vlastitih redova, odnosno, odbijanja poslušnosti da se dobro naoružane, organizirane i obučene jedinice MUP-a RS stave u njegovu odbranu u slučaju operacije njegovog hapšenja.
- S te strane, vrlo je indikativan posjet komandanta EUFOR-a u BiH i njegovog tima ministru Karanu. S obzirom na način kako je EUFOR događaj predstavio u javnosti, a mogao je vrlo jednostavno zadržati to i u tajnosti, očito da se Dodiku šalju poruke da ne može biti više siguran u bilo koga. Zbog toga, vrijeme ne igra neku veliku ulogu kad je u pitanju Dodikova politička karijera i njegovo privođenje pravdi. On je definitivno politička prošlost. Ono što bi definitivno bilo dobro jeste da to bude što prije, zbog javnosti i smirivanja ovog histeričnog i ludačkog stanja, te osjećaja straha i uznemirenosti većine stanovnika BiH. To bi definitivno bila i snažna poruka da pravni sistem funkcioniše. Međutim, kao u šahu, vrijeme nije ključni faktor. Ovdje je prije svega od krucijalnog značaja taktika i način kako će se izaći iz ove situacije – kaže Huremagić za "Avaz".
Puno važnijim smatra fokusirati se na procese rekonstrukcije Vijeća ministara i većine na državnom nivou, čime bi se zaustavile zloupotrebe tokova novca za finansiranje Dodika i SNSD-a s državnog nivoa, te realizaciju aktivnosti na lišenju slobode Stevandića i Viškovića, kao i angažman opozicije u NSRS na sprečavanju donošenja novog ustava. Zaključuje da bi se na taj način poremetili odnosi unutar uskog kruga preko kojeg Dodik provodi svoj fatalistički plan da radi vlastite zaštite žrtvuje cijelu RS i pokuša da uruši BiH.