Delegati SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH ponovo su primjenili već isprobani recept, pa napuštanjem sjednice Dom ostavili bez kvoruma i svojim kolegama onemogućili nastavak rada.
Apsurdno su zvučala objašnjenja predsjedavajućeg Nikole Špirića, jer niko ne osporava da tri delegata SNSD-a čine većinu u Klubu delegata srpskog naroda, već samovoljno i neopravdano napuštanje sjednica kako bi se blokirao rad Doma naroda PS BiH.
Špirićeva neistina
- Pravo je poslanika da odlučuje, da ne odlučuje, da dođe, da ne dođe – neistina koju je izgovorio danas, objašnjavajući da sve dok SNSD ima tri od pet delegata u klubu, “nismo spremni davati većinu na onim odlukama za koje smatramo da narušavaju nacionalni interes”.
- Poslovnikom su precizirane prava i obaveze delegata i jasno je da je prisustvo sjednicama, kako je navedeno, njihovo pravo, ali i dužnost. Na kraju, kakve god plate da primaju, to im je obaveza, a primaju dobre plate i prisustvovati moraju. Kada je riječ o samomm učešću niko ne primorava delegata da nešto kaže po određenoj tački dnevnog reda, pa sjednicu mogu prespavati – kaže za “Avaz” pravni ekspert Šukrija Bakšić.
Član 8 Poslovnika Doma naroda PS BIH je jasan - delegat ima pravo i dužnost prisustvovati sjednici Doma i sjednici komisija Doma čiji je član.
- Delegat koji je spriječen prisustvovati sjednici Doma ili sjednici komisije čiji je član, ili koji mora napustiti sjednicu za vrijeme njenog trajanja, na vrijeme obavještava predsjedavajućeg Doma ili predsjedavajućeg komisije i iznosi razloge svog odsustva – precizirano je Poslovnikom.
Članom 13 definiran je radnopravni status delegata, koji ima pravo na plaću ali za obavljanje, a ne i izbjegavanje obavljanja svojih dužnosti. Članom 16 predviđena je mogućnost podnošenja ostavke na delegatsku dužnost.
- Problem je što ne postoje predviđene pravne sankcije za kršenje poslovnika u slučaju da delegat ne dođe ili napusti sjednicu. Postoje jedino političke sankcije, ali naša politička kultura je na vrlo niskom nivou, pa nemamo izgrađenu svijest da u toku mandata pratimo koliko ti delegati zastupaju naše interese i da se na osnovu toga opredijelimo hoćemo li im ponovo dati povjerenje na sljedećim izborima – dodaje Bakšić.
Intervencija visokog predstavnika
S obzirom da ovakav vid blokade Doma naroda, koji se koristi kako bi se spriječile najavljene smjene kadrova SNSD u državnoj vlasti, postaje ozbiljan problem, jedna od mogućnosti je intervencija Visokog predstavnika, koji ima alat da deblokira ovu instituciju.
- Nadati se da će to uraditi, iako se mi kao društvo previše oslanjamo na Visokog predstavnika. On bi mogao posegnuti za Bonskim ovlastima i smijeniti, kao što je i ranije OHR smjenjivao dužnosnike koji su na ovaj ili onaj način kršili Dejtonski sporazum, odnosno dovodili u pitanje funkcionisanje bh. institucija. Međutim, ne treba zaboraviti da Visoki predstavnik ne nastupa po svom ćeifu, već slijedi naputke međunarodne zajednice, pa bi se ovdje trebalo uključiti Vijeće za implementaciju mira i drugi faktori međunarodne zajednice s energičnijim stavovom i pristupom – ističe Bakšić.