DEBATA

"Mostarsko upozorenje" zbog nelegalne gradnje objekta Hrvatskog narodnog kazališta

Nezakonite radnje i uzurpacija zemljišta u centralnoj zoni Grada Mostara

S održane debate - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+3
Meliha Smajkic

3.4.2025

4

Iz Udruženja građana "Mostarski krug" ponovo su skrenuli pažnju javnosti na nelegalnu izgradnju objekta Hrvatskog narodnog kazališta u Centralnoj zoni Mostara, odnosno u gradskom Distriktu.

Pred brojnim aktivistima, prijateljima Mostarskog kruga, kao i zainteresovanim stručnjacima iz oblasti urbanističkog planiranja, građenja i prava, večeras je održana zajednička debata , na kojoj su stručni timovi Mostarskog kruga, uz videoprezentaciju, predstavili hronologiju izgradnje ovog spornog objekta.

Gradnja mimo važećih zakonskih propisa

O svemu opširnije u saopćenju za javnost koje prenosimo u cijelosti:

Prema svim raspoloživim dokumentima, izgradnja se odvija mimo važećih zakonskih propisa, saglasnosti i odobrenja.

Radovi na izgradnji započeli su 1996. godine, bez odobrenja i saglasnosti legalnih gradskih vlasti, a u posljednje dvije godine prošireni su i na susedne javne gradske parcele koje nikada nisu bile odobrene za gradnju. Ovaj postupak jasno sugeriše da se radi o uzurpaciji zajedničkog gradskog zemljišta u strogom centru Mostara, odnosno u Distriktu. Podsjećamo da je sve ovo učinjeno bez saglasnosti Gradskog vijeća Mostara, organa i institucija tog vremena, uprkos pisanom upozorenju i zabrani nelegalne gradnje koju je izdao OHR.

Vrlo je zanimljivo da su nadležne gradske inspekcijske službe i gradski pravobranilac više puta osporavali nezakonitu gradnju HNK, ali su se povukli pred političkim pritiscima i nisu preduzeli nikakve mere kako bi se obustavila gradnja dok se ne razjasne ili pravno sankcionišu uočene nezakonitosti. Također, izostala je i reakcija kantonalnog Ministarstva građenja, kao i Kantonalnog tužilaštva u Mostaru, uprkos jasnim činjenicama da ovakva nedozvoljena gradnja i uzurpacija društvenog zemljišta mogu predstavljati krivično djelo.

I pored svega navedenog, investitori objekta Hrvatskog kazališta nastavili su sa izgradnjom, uz podršku bivšeg gradonačelnika Ljube Bešlića i aktuelnog gradonačelnika Maria Kordića. Dodatno, izgradnja je dobila finansijsku i verbalnu podršku od Vlade Republike Hrvatske, kao i podršku iz budžeta Vlade Federacije BiH.

Vladajuće strukture ignorišu

Mostarski Krug podsjeća da se objekat Hrvatskog kazališta gradi na prostoru Centralne gradske zone (Distrikta), za koji je prema Rimskom sporazumu (potpisanom 18. februara 1996. godine) definirano da se Centralna zona gradi prema urbanističkom planu, uz zajedničko definiranje svih bitnih sadržaja koji će doprinijeti integraciji i spajanju ratom podjeljenog grada.

Međutim, ovu suštinsku odredbu Rimskog sporazuma vladajuće strukture ignorišu i odgađaju već skoro 25 godina, što je neprihvatljivo i opasno.

Građani Mostara svjedoče o stanju u toj centralnoj gradskoj zoni koje, najblaže rečeno, podsjeća na slike iz ratnih vremena. Građevinske aktivnosti u toj oblasti i dalje se odvijaju haotično, bez ikakvog reda i plana.

Učesnici debate Mostarskog Kruga saglasni su da jednostrana gradnja objekta Hrvatskog kazališta izaziva brojne reakcije građana i stručne javnosti, povećavajući međunacionalne i međuvjerske tenzije.

U gradu u kojem su decenije bile uložene u očuvanje krhkog mira, ovakvi postupci prijete eskalacijom sukoba i povratku u doba nesporazuma i podjela.

Zbog svega navedenog, učesnici debate odlučili su uputiti “Mostarsko upozorenje” koje će uz sve relevantne zaključke i dokumentaciju biti upućeno na adrese Visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta, članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića, ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, premijera Federacije BiH Nermina Nikšića, potpredsjednika Federacije BiH Refika Lendu i Igora Stojanovića, kao i predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Denisa Zvizdića.

Od tih institucija tražimo da obavjeste sve nadležne službe kako bi se preduzele odgovarajuće mjere i otvorili procesi u ovom delikatnom mostarskom slučaju. Također, zahtjeva se od gradskih i kantonalnih institucija hitno donošenje regulacionog plana za centralnu zonu Mostara, uz informisanje građana kako bi aktivno učestvovali u planiranju sadržaja u Distriktu, što je od interesa za sve građane Mostara.

Traže pokretanje pravnih sankcija

Ukoliko se dokaže nezakonitost gradnje, tražimo pokretanje pravnih sankcija protiv svih aktera.

Zbog svega navedenog, od gore navedenih institucija zahtijevamo:

1. Ispitivanje legalnosti izgradnje HNK – Od Visokog predstavnika Kristijana Šmita tražimo da njegov Ured, bilo samostalno ili uz formiranje stručne komisije, ispita legalnost izgradnje objekta Hrvatskog kazališta od samog početka do trenutnog stanja na terenu.

2. Komuniciranje rezultata – Ukoliko OHR utvrdi legalnost izgradnje, zaključak treba biti adekvatno komuniciran javnosti kako bi se smirile tenzije i rešio problem u javnom diskursu Mostara.

3. Mjere u slučaju nezakonitosti – Ako OHR utvrdi nezakonitosti, potrebno je poduzeti mjere kako bi se izgradnja vratila u zakonske okvire.

4. Osiguranje jednakih prava – OHR treba osigurati jednaka prava za sve nacionalne entitete u pogledu izgradnje u Centralnoj zoni Mostara, uključujući:

Uklanjanje opstrukcija u izgradnji Jevrejskog kulturnog centra sa sinagogom, čija izgradnja je zaustavljena 2002. godine,

Ispunjavanje zahtjeva Islamske zajednice,

Restauraciju objekta Srpske opštine Mostar koji je bio predmet opstrukcija.

Ovakvo nezakonito djelovanje predstavlja pokušaj da se najveći multietnički grad silom na nezakonit način pretvori u simbol jednog naroda. Ako se centralna zona, zamišljena kao simbol zajedništva, danas koristi za jednostrane interese i to mimo zakona, to nije samo građevinski problem, već duboko politički i moralni. Podsjećamo da su isti akteri i na sličan način u prošlosti doprinijeli katastrofi u Mostaru.

Stoga vas pozivamo da shvatite ozbiljnost ovog upozorenja i poduzmete odgovarajuće mjere da grad Mostar izađe iz ove krize.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.