Ministar unutrašnjih poslova Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić rekao je u petak u Banjoj Luci da je Srbija "čvrsto posvećena očuvanju Dejtonskog sporazuma", čiji je garant i istakao da su "napadi na Republiku Srpsku i njenog predsjednika Milorada Dodika posljedica kršenja tog sporazuma", prenosi Anadolu,
"Ništa bez dogovora"
Dačić je rekao novinarima u Banjoj Luci da se Dejtonski sporazum bazira na ravnopravnosti dva entiteta i tri naroda i da toga uvijek treba da se drže politički lideri u BiH.
On je naveo da izmjene Dejtona nisu moguće ako nema dogovora i saglasnosti sva tri naroda i oba entiteta.
Povodom obilježavanja Dana policije Republike Srpske, kojem je prisustvovao, Dačić je rekao da policije Srbije i bh. entiteta RS imaju "najbolju moguću saradnju koja će biti nastavljena."
U okviru obilježavanja Dana policije RS - 4. aprila u Banjoj Luci je izveden tehničko-taktičko-pokazni zbor na kojem su zvanice imale priliku da razgledaju oružje koje koriste pripadnici MUP-a i specijalne jedinice, kao i vozni park i nedavno nabavljeni helikopter MUP-a.
Politička kriza u BiH
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.