PREMINUO U 84. GODINI

Prije četiri godine napustio nas je general Jovan Divjak: Beograđanin po rođenju, Bosanac po izboru

Bio je sinonim za multietničnost, ne samo naše domovine, već i Armije RBiH

Jovan Divjak: Legendarni komandant Armije RBiH. Facebook

N. Aj.

8.4.2025

12

Na današnji dan 2021. godine, umro je Jovan Divjak, oficir Jugoslovenske narodne armije (JNA) i kasnije brigadni general Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH). Iako je rođen u Beogradu, s obzirom na to da mu je otac porijeklom iz Bosanske krajine, Divjak se nacionalno izjašnjavao kao Bosanac, što je često isticao u intervjuima za domaće i inozemne medije.

Bio je, prije svega, veliki čovjek. Legendarni general Armije BiH i jedan od prvih organizatora otpora tokom agresije na našu zemlju.

Jovan Divjak. Avaz

On je bio i sinonim za multietničnost, ne samo naše domovine, već i Armije RBiH. I danas u ušima bh. građana odzvanja rečenica po kojoj, između ostalog, pamtimo generala Divjaka: "Ne pucaj".

General Jovan Divjak rođen je 11. marta 1937. godine u Beogradu, u kojem se školovao na Vojnoj akademiji, Komandno-štabnoj akademiji i Ratnoj školi. U francuskoj vojsci je završio Štabnu školu. Kao oficir štaba Teritorijalne odbrane BiH na početku rata je jednostavno stao na stranu dobra.

Čika Jovo, kako su ga odmilja zvali, po izbijanju rata u Bosni i Hercegovini svoje znanje, hrabrost i ljudskost je založio za odbranu sugrađana. Kao oficir štaba Teritorijalne odbrane Bosne i Hercegovine (TO BiH) na početku rata je jednostavno stao na stranu dobra. Kasnije je postao general ARBiH i pomoćnik Glavnog štaba ARBiH.

Život je posvetio mlađim, njihovom obrazovanju sa udruženjem "Obrazovanje gradi BiH - Jovan Divjak".

"Ne pucaj" izgovorio je 3. maja 1992. godine kada je konvoj vojnika JNA napuštao Sarajevo prema dogovoru o povlačenju, u zamjenu za puštanje na slobodu predsjednika BiH Alije Izetbegovića, kojeg je dan ranije zarobila JNA. Prilikom prolaska kroz Dobrovoljačku ulicu konvoj je napadnut, i tada je poginulo šest ljudi iz konvoja.

Srbija je pokušala procesuirati Divjaka zbog dešavanja u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici, ali ga je Austrija, gdje je uhapšen po potjernici,oslobodila i nije ga željela izručiti ovoj zemlji. Često je poručivao da moraju odgovarati oni koji su odgovorni za ubistvo pripadnika JNA.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je utvrdio da je kolona JNA bila legitimni vojni cilj, a sudovi u Londonu i Beču ustanovili su da nema dokaza na osnovu kojih bi se moglo utvrditi da je u Dobrovoljačkoj 3. maja data naredba za otvaranje vatre na kolonu JNA, te su oslobodili odgovornosti bivše vojno-političke zvaničnike BiH Ejupa Ganića i Jovana Divjaka.

Dobitnik je brojnih priznanja, a među njima je i ono najviše priznanje francuske države - Legije časti.

Preminuo je u 84. godini u Sarajevu. Sahranjen je na sarajevskom groblju Bare.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.