Članovi parlamentarnih grupa zelenih u parlamentima Bosne i Hercegovine i Crne Gore od 7. do 9. aprila borave u zajedničkoj studijskoj posjeti Republici Sloveniji, u organizaciji Škole političkih studija Vijeća Evrope.
Delegaciju Zelenog kluba Bosne i Hercegovine čine zamjenik predsjednika Zelenog kluba i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković, poslanici u Predstavničkom domu PSBiH Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić, te poslanici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mirjana Marinković-Lepić, Damir Mašić i Belmin Zukan.
Posjeta termoelektrani Šoštanj
Prvog dana boravka u Sloveniji članovi parlamentarnih grupa zelenih posjetili su Termoelektranu Šoštanj, gdje su imali priliku od njenih rukovodioca dobiti osnovne informacije o aktuelnom režimu rada u kontekstu postepenog prilagođavanja zatvaranju do 2033. godine, kao i projektima u razvoju koji bi osigurali iskorištavanje, transformaciju i održivost infrastrukture na postojećoj lokaciji, te prestruktuiranje ove regije s ugljem nakon zatvaranja elektrane.
U Parlamentu Republike Slovenije održan je sastanak sa Meirom Hot, potpredsjednicom tog Parlamenta, Miroslavom Gregoričem, potpredsjednikom Parlamentarne grupe za infrastrukturu, okoliš i prostorno uređenje i Almom Intihar, predsjednicom Parlamentarne grupe prijateljstva sa Bosnom i Hercegovinom.
Članovi parlamenta Republike Slovenije su naglasili tradicionalno dobre i prijateljske odnose naših država praćene i konkretnim privrednim aktivnostima, kao i vrlo značajnom trgovinskom razmjenom.
Također su istaknuli da Republika Slovenija snažno podržava i zagovara euroatlantske integracije Bosne i Hercegovine, s tim da su posebno naglasili važnost usvajanja evropskih zakona kako bi i zvanično započeli aktivnosti pregovaračkog procesa za kojeg smo dobili zeleno svjetlo prije godinu dana.
Trgovska gora
Članovi Zelenog kluba iz Bosne i Hercegovine upoznali su članove Parlamenta Republike Slovenije o namjeri Republike Hrvatske da uspostavi Centar za zbrinjavanje radioaktivnog i nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, mikrolokacija Čerkezovac, u neposrednoj blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom.
S obzirom na način određivanja lokacije od strane nadležnih organa Republike Hrvatske, gdje je sporna lokacija utvrđena političkom odlukom 1999. godine usvajanjem Programa prostornog uređenja Republike Hrvatske, kao i izrade i usvajanja ostalih strateških i drugih dokumenata u vezi s izgradnjom predmetnog nuklearnog postrojenja bez informiranja i uključivanja BiH kao pogođene strane, članovi Zelenog kluba istaknuli su jedinstven stav PSBiH koji je utvrđen Rezolucijom o neprihvatanju izgradnje skladišta i odlagališta radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i protivljenju aktivnostima u vezi s izgradnjom skladišta i odlagališta na Trgovskoj gori, a koja je jednoglasno usvojena 2016. godine.
U vezi sa ovom temom članovi Zelenog kluba Bosne i Hercegovine uputili su zahvalnost članovima parlamenta Republike Slovenije na organizaciji sastanka, razumijevanju, te izraženoj spremnosti za daljnju suradnju i međusobno informiranje.
Razmjena iskustava
Na sastanku se razgovaralo i o iskustvu Republike Slovenije u vezi s primjenom zakonodavstva za zatvaranje Termoelektrane Šoštanj, te korištenju sredstava za prestruktuiranje iz Fonda za pravednu tranziciju.
Budući da BiH, kao i Crna Gora, nemaju raspoložive izvore za finansiranje energetske tranzicije i prestrukturiranje proizvodnje električne energije iz fosilnih goriva, razmatrana je mogućnost da Republika Slovenija zagovara pristup zemalja Zapadnog Balkana Fondu za pravednu tranziciju.
Drugog dana, članovi parlamentarnih grupa zelenih Bosne i Hercegovine i Crne Gore posjetit će crpnu hidroelektranu i muzej stare hidroelektrane Doblar u Avču, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.