Dugogodišnji državni tužitelj Dubravko Čampara jučer je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću Bosne i Hercegovine, a njegova ostavka je odmah prihvaćena. Na ovaj način okončana je dugogodišnja tužilačka karijera Čampare, koja je bila praćena, između ostalog, brojnim kontroverzama.
Odluku o ostavci na poziciju državnog tužitelja Dubravko Čamapara donosi nakon što je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u posljednjoj sedmici marta, formiralo krivični predmet protiv njega.
Ključni svjedoci
U okviru te istrage bit će istraženo Čamparino postupanje u slučaju diskreditacije svjedoka u predmetu „Black Tie“, odnosno "Crna kravata“, kako je objavio portal „Istraga“. Dan nakon formiranja predmeta protiv Dubravka Čampare, došlo je do misteriozne poplave u kancelariji v. d. direktora FUP-a Vahidina Munjića. Voda je uništila i određenu dokumentaciju koja bi mogla biti predmet istrage protiv tužioca Čampare.
Pokušavajući da prikrije svoje prijatelje Mustafu Selmanovića i Gordana Memiju, tužilac Čampara je s v. d. direktorom FUP-a Vahidinom Munjićem “formirao” predmete koji su trebali rezultirati diskreditacijom ključnih svjedoka iz predmeta „Black Tie“ u okviru kojeg su pod istragom Tužilaštva BiH saradnici narkokartela Edina Gačanina Tita.
Čampara je neposredno prije akcije „Black Tie“ intenzivno komunicirao s osumnjičenim Gordanom Memijom, kojem je odavao informacije o postupajućem tužiocu u ovom slučaju. Tužilaštvo BiH posjeduje dokaze o Čamparinim vezama s Gordanom Memijom, inače kumom Elmedina Konakovića, predsjednika strane Narod i Pravda, čiji je potpredsjednik Denis Zvizdić prvi rođak tužioca Dubravka Čampare.
Osim saradnje s Memijom, Dubravko Čampara je u Tužilaštvu BiH pokušavao aktivirati već zatvorene predmete, kako bi diskreditovao svjedoke u ovom predmetu – Marinu Zović i Ibru Bešliju, službenike FUP-a koji su svjedočili da su Vahidin Munjić i drugi prikrivali dokaze koji potvrđuju saradnju šefa Specijalne policije FUP-a Mustafe Selmanovića i njegovih specijalaca s osobama iz narkokartela.
Zato je Dubravko Čampara odlučio “pobjeći” iz pravosuđa. I može ići u advokatsku kancelariju koju je osnovala njegova supruga Maida zajedno s njegovim dugogodišnjim saradnikom Mirsadom Crnovršaninom.
Uz ime sada već bivšeg tužioca Dubravka Čampare vežu se i brojna hapšenja čiji cilj nije bio otkrivanje kriminala nego diskreditacija ili neki vid osvete.
Tako je medijima javljeno na koju lokaciju da dođu kada su hapšeni Predrag Kurteš, bivši federalni ministar unutrašnjih poslova, i Dragan Mioković, aktuelni predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Mediji su snimili hapšenje dok Kurteša i Miokovića vode s lisicama na rukama.
Taj predmet je okončan obustavljanjem istrage.
Također, akcija „Pandora“, koja je iznjedrila presudu samo za Kemala Čauševića, bivšeg direktora UIO-a, a uhapšeno je oko 50 ljudi. Akcija „Master“ je završila tako što nikada nije podignuta optužnica, a mediji su uživo prenosili hapšenja u okviru te akcije.
Pet godina
Sada već bivši tužilac, koji je odlučio da ide u advokaturu, koristio je čitavu mrežu ljudi, kako ne bi svaki predmet on zadužio. Čampara se ostavkom u Tužilaštvu pridružuje neslavnom društvu pojedinaca koji su svojevremeno učestvovali u montiranju optužnice predsjedniku SBB-a i bivšem dvostrukom ministru sigurnosti Fahrudinu Radončiću.
Prvi među njima je bio Božo Mihajlović koji je iskorišten za obračun s Fahrudinom Radončićem, predsjednikom Saveza za bolju budućnost BiH. Tužilac Božo Mihajlović, pod suspenzijom, zbog nesavjesnog rada u službi, 2020. godine je prvostepeno osuđen na pet godina zatvora.
Goran Salihović, tada glavni državni tužilac pod čijom palicom je kreiran cijeli proces, preminuo je prošle godine. Smrt je dočekao kao suspendovani tužilac protiv kojeg se vodio sudski proces.
Još jedna od akterki montiranog procesa koja je završila neslavno bila je Meddžida Kreso, bivša i danas zaboravljena predsjednica Suda BiH. Meddžida Kreso je, nakon dva mandata i 12 godina na čelu Suda BiH, „dobrovoljno“ otišla u penziju. Za Kresino ime, inače, vežu se i brojne afere, a vjerovatno ju je odlazak u penziju spasio disciplinske odgovornosti zbog jaranskog zapošljavanja u Sudu BiH.
I Vahidin Šahinpašić, bivši šef krim-odjela u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), koji je bio zadužen za policijski dio montiranja afere, završio je neslavno. Šahinpašić je 2023. uklonjen s ove pozicije, prema pouzdanim izvorima po direktnom zahtjevu Američke ambasade i FBI-a, a njegovo ime spominjano je u istrazi u vezi s aplikacijom Sky.
Aljoša Čampara je pokrenuo i privatni biznis u Istočnom Sarajevu i obnaša funkciju kantonalnog zastupnika (NiP), te se sve rjeđe pojavljuje u javnosti. Ranije je bio federalni ministar MUP-a i jedna od vodećih perjanica SDA.
Radončić bio najveća žrtva, ali je pobijedio s dvije oslobađajuće presude
Fahrudin Radončić je bio najveća žrtva, ali je pobijedio na kraju. Nakon što je dokazao svoju nevinost i na Sudu BiH i na sudu na Kosovu, osim pravne, Radončić je ostvario i moralnu, ali dakako i profesionalnu i ljudsku pobjedu, jer dok je on nastavio graditi i širiti svoje poslovno carstvo, akteri montiranja afere protiv njega su ili u grobu, ili na optuženičkim klupama, ili u penziji. Prije više od deceniju Radončić je rekao sada već čuvenu rečenicu "grudva je krenula".