Nakon prvostepene presude Suda BiH predsjedniku RS Milorada Dodika, politička i sigurnosna situacija u BiH naglo se pogoršala, usvajanjem niza neustavnih zakona, prijetnjama uposlenima u državnim agencijama, najavama formiranja Vojske RS, čak i stvaranjem uvjeta za secesiju RS i konfederaciju sa Srbijom. Dva mjeseca poslije sve se iznenada smirilo, a u porukama zvaničnika iz RS dominiraju pozivi na dogovor pa i najave mogućeg zamrzavanja onog što je izglasano u NSRS.
- To pokazuje da su više ili manje svi zadovoljni i spremni podnositi postojeće stanje i da ga zapravo političke vrhuške tri nacionalne skupine ne misle mijenjati. Drugim riječima, imali smo jednu politiziranu sudsku presudu i huligansku reakciju na nju. A onda je sve zamrlo – kaže prof. dr. Žarko Puhovski, filozof, politolog i politički analitičar iz Zagreba.
Predugo iščekivanje
Komentirajući stavove da je Dodik sa saradnicima izvršio napad na ustavni poredak BIH, Puhovski kaže da bi se to moglo zvati tako, kada bi ustavni poredak zaista postojao.
- Vi imate situaciju da službena šefica države polemizira sa predstavnikom BiH u UN-u. Kad gledamo izvana mi smo u situaciji da doista vidimo nešto što je trećina protektorat, trećina država, a trećina nekakav neusvisli haos. To svakako ne opravdava Dodika, ali samo upozoravam na to da bi oni koji tvrde da se radi o napadu na ustavni poredak morali biti u stanju pojasniti odakle se uopće pojavio Dodik takav kakav jeste. Sam Dodik je dokaz da ustavnog poretka zapravo nema – dodaje Puhovski za "Avaz".
Stavove Hrvatske i Srbije tokom najnovije krize u BIH ocjenjuje manje nekorektnim nego što je očekivao, pa se u periodu kada su SAD i Evrope zauzete rješavanje vlastitih, mnogo krupnijih problema, sve vraća na tri strane u BIH koje se ne mogu dogovoriti. Puhovski ponavlja da je Dejtonski odličan sporazum za prekid vatre, ali loš kao mirovni sporazum, te da njegova konstrukcija s dva entiteta i tri konstitutivna naroda u sebi nosi potencijal za konflikt. Za to vrijeme javnost u BiH je već predugo u iščekivanju hapšenje trojca na čelu RS, za kojima je Sud BiH raspisao potjernicu.
- Ako je riječ o političkom, pa onda ustavnom problemu, onda se to ne rješava hapšenjem, što ne znači da hapšenje ne dolazi u obzir ako se dođe do pravosnažne presude – kaže Puhovski, usput se osvrćući na pravo otkupa kazne do godinu dana, kao tragikomični institut prisutan samo u bh. pravosuđu.
- Interesantno je da je gospodin Dodik odjednom ponovo konverzacijski sposoban i raspoložen za razgovor, jer je očito se pokazalo da nema podršku kakvu je očekivao. 15-tak dana niko nije znao hoće li dobiti podršku iz Vašingtona, jer čitav svijet svaku noć i danas čeka šta će Tramp odlučiti. Uopće nije bilo nemoguće da odluči da mu se Dodik sviđa, a tada bi sve bilo drugačije. Kad je prošlo 15 dana ispalo je da na svojoj strani ima Vučića, u određenoj mjeri i Putina, koji sada ima druge poslove, je Rusija danas ne može ni u Gruziji intervenirati a ne u BIH. Onda je shvatio da je pametnije da se vrati kući, uživa u “pobjedi” utoliko što prelazi granicu i da ga ne mogu hapsiti, a nakon toga se povuče i pristane na pregovore – ističe Puhovski, koji Dodika opisuje kao petogodišnje dijete koje iskušava dokle smije ići, a da ne bude kažnjeno.
Naš sagovornik naglašava da se nikad nije plašio raspada BIH, ali kao prijatelj izvana uvijek strahuje od “nastavka dugotrajnog crkavanja”.
- To što je Dodik takav prvenstveno je problem RS, jer činjenica je da oni tamo nisu u stanju s njim izaći na kraj. Zapravo je BIH u situaciji da bude taoc, ne toliko Dodika, nego te nezrele situacije u RS, u kojoj oni u svemu oponašaju Beograd, osim u protestima protiv vlade. Dodik je problem tako dugo dok se ne može postići dogovor. On je ime za nepostizanje dogovora. I bit će tako dugo dok bošnjačka politička elita nije u stanju da shvati da je način da se riješi stvar s Dodikom tako što ćete hrvatsku komponentu dobiti na svoju stranu – dodaje Puhovski za "Avaz".
Novi Ustav
Napominje da u situaciji dok bošnjački političari ne shvataju problem izbora člana Predsjedništva BIH, hrvatska komponenta nema druge opcije osim da bude uz Dodika. Smatra da se nešto na tom planu konačno mora riješiti.
- Ja imam svoje mišljenje zašto bi etničke skupine trebale imati predstavnike i ono nije naročito pozitivno, ali svi govore o Dejtonu. Nisam ja izmislio Dejton. Sad ispada da se s Dejtonom manipulira. Ljudi su sada shvatili na obje strane da se išlo predaleko, ali kao klinci u školskom dvorištu niko neće prvi da popusti. S tim da je ovo puno ozbiljnije nego školsko dvorište. I to će neko opet izvana morati napraviti, ali sada niko izvana nema ni trunke vremena za BIH – kaže Puhovski za "Avaz".
Izlaz iz trenutne situacije mogao bi biti odlazak Dodika iz vlasti, a konačno rješenje u dogovoru o novom Ustavu BiH.
- To se meni čini toliko vjerovatnim koliko i da BIH postane bude svjetski prvak u nogometu. Čak i da se igraju sve utakmice u Zenici. Dakle, minimalni korak ka rješenju je bošnjačko – hrvatski dogovor. Te stvari su iz aviona vidljive, kako ih oni ne vide ne razumijem. Srednji korak bi bio da u RS dođe neko manje huliganski i manje koruptivno nastrojen od Dodika. A konačno rješenje je da sjednu da se dogovore kako bi izgledala BIH kao država. Kao država svih svojih građana i građanki s ustavom zajamčenim garancijama za nacionalne skupine na pojedinim teritorijama. I da konačno BiH prestane biti jedna od dvije zemlje na svijetu, koja ima samo geografsko ime. Da bude republika, država, svejedno, ali da ima politički termin, a ne samo zemljopisni. Ovako je to područje koje čeka političko uređenje – ističe profesor Žarko Puhovski.