- Dođe čovjek vedra čela i napravi čaršiju od sela - ovaj slogan svojedobno je obilježio jedne od izbora u Bosni i Hercegovini, a nekako je prikladan i za priču o Farmi Bjelašnica, osnovanoj lani. Neće na ovoj olimpijskoj ljepotici biti čaršija, ali su dobri izgledi da postane lokacija s najkvalitetnijim grlima salersa, barem u našoj zemlji – piše Agroklub.
Vlasnik farme, Edvin Lović, dolazi iz IT sektora, i čini se sve je iskodirao do perfekcije.
Direktno iz genetskog centra u Francuskoj, prošle godine deset grla stiglo je na ovu farmu. Sada ih je 17, a uskoro će na svijet stići još dvoje mladih.
Povratak u domovinu
Više od dvije decenije živio je vani, u Njemačkoj i Americi, i u svojoj ideji ostaje ustrajan.
- Imam malu djecu koja su haustorčad (odrasla u zgradi, op. a.), nije mi se nikako sviđalo to što se boje mačke, psa, kokošku kad su vidjeli bila je prava frka. Počeli smo istraživati šta ćemo, gdje ćemo. Ako biram između mora i Bjelašnice i krava, meni je ovo veće zadovoljstvo, kako ću napraviti lakše, bolje i kvalitetnije - pojašnjava Lović kako je došao na ideju o osnivanju farme.
Lović se vratio u domovinu i započeo biznis, koji mu još uvije ne donosi profit, ali kako kaže, računao je na ulaganja tri-četiri godine. Farma mu je ljubav i hobi, ali se pokazalo za kratko vrijeme da ima i perspektivu.
Za primjer drugima
Gledao sam po Montani (država u SAD-u), Kanadi i družim državama kako opstaju, gdje su uvjeti puno suroviji nego kod nas. Provjerio sam i poticajne mjere u BiH i rekao sebi – ovo je nemoguće da ne uspije - govori Lovrić i dodaje kako planira širiti biznis.
Ove godine im taj plan nije uspio poći za rukom, ali, sigurni su, hoće naredne. Planiraju uvesti još oko 40 junica, isključivo pasmine salers u sistemu krava-tele, čisto meso.
Dvije kupljene parcele su odmah uz zakupljeno državno zemljište od 2.000 hektara. Tu je i nadstrešnica, izgrađena bez betona. Kako kaže, strogo vode računa da što bude manje šljunka i cementa na imanju, a i govedima je bitno samo da se sklone s vjetrometine.