Kako bi se povećao obim i raznovrsnost organske proizvodnje u Bosni i Hercegovini, Partner mikrokreditna fondacija i Partner mikrokreditno društvo, nastavili su svoj društveno-korisni projekt "Budi neko, proizvodi eko!", kojim su i ovog puta podržali male eko proizvođače.
Tri nagrade
Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u Sarajevu predstavljeni su pobjednici novog ciklusa ovog projekta, te su im, za nastavak rada i unapređenje njihovih eko gazdinstava uručene vrijedne novčane nagrade: u iznosu od 3.000 KM za osvojeno prvo mjesto, te 2.000 KM i 1.000 KM za osvojeno drugo i treće mjesto.
Prvo mjesto osvojila je Dragana Duvnjak Krndija iz Dervente, koja se bavi eko uzgojem šipruka i čajeva, drugo Mihajlo Gavrić iz Stanara kod Doboja za pčelinje proizvode iz eko uzgoja, dok je treća nagrada pripala Sakibu Behuloviću iz Olovskih Luka, koji uzgaja organsko voće i povrće.
- Različitim aktivnostima i projektima podržavamo zaštitu prirode i njenih resursa, ujedno pomažući stanovništvu da postane radno aktivno i unapređuje biznise koje pokrene, bilo da je riječ o poljoprivrednim gazdinstvima ili obrtima. Raduje nas sve veći trend organske proizvodnje u BiH, okretanje ka zdravom i održivom, jer su to neminovne prakse koje već postoje u svijetu i koje će se širiti - izjavio je Senad Sinanović, direktor Mikrokreditne fondacije Partner Tuzla.
Javni poziv na konkurs sredinom juna bio je upućen poljoprivrednicima s područja cijele BiH koji imaju registrovano poljoprivredno gazdinstvo, a zadatak za sve aplikante bio je da predstave svoje trenutne eko aktivnosti u proizvodnji te opišu buduće korake kojima će povećati ili unaprijediti proizvodnju, ali i svoj eko otisak. Pobjednici su odabrani nakon stručne komisijske procjene.
- Sretni smo što vlada veliki interes za projekt "Budi neko, proizvodi eko!", koji provodimo zajedno, kao društvo i kao fondacija, jer smo u prilici da se tokom njegove realizacije upoznamo za različitim uspješnim pričama eko proizvođača, a one najbolje i nagradimo za veliki trud i rad. Poseban potencijal projekta je, osim što služi kao značajan stimulans pobjedinicima, činjenica da je on i motivacija drugima da se okušaju u eko proizvodnji - izjavio je Fuad Šehović, direktor Mikrokreditnog društva Partner d.o.o. Tuzla.
Bolje tehnologije proizvodnje
Agronom iz Dervente, Dragana Duvnjak Krndija, već pet godina vodi svoje poljoprivredno gazdinstvo na kojem se sa užim članovima porodice bavi uzgojem organskog šipurka i zasada jabuka od kojih pravi čaj. Prošle godine instalirali su i mali pogon za preradu i osmisli sopstveni brend organske proizvodnje B3. Proizvode plasiraju na domaćem tržištu, ali je u planu i saradnja sa ino tržistima, radi bolje realizacije prodaje.
- Interesa za konzumaciju organskih proizvoda uopšteno je sve više, ali moramo raditi još na podizanju svijesti važnosti konzumiranja prirodnog i organskog. BiH ima dobre potencijale za bavljenje organskom proizvodnjom, ali svakako ima prostora da proizvođača bude mnogo više. Najveći izazovi su vremenske nepogde tj. promjenjivi uslovi eko sistema i izazov pronalaska radne snage koja je spremna da radi poljoprivredne poslove. Kroz agrotehničke mjere možemo mnogo doprinijeti boljoj tehnologiji proizvodnje - izjavila je i dodala kako joj ova podrška Partnera izuzetno mnogo znači.
- Prvenstveno moralno je stimulans da i nas male eko proizvođače neko prati i poštuje naš rad. 3.000 KM nije mala svota novca za početničke biznise i svaku marku ćemo pametno iskoristiti da sagradimo jedan manji objekat koji će služiti kao skladište u vrijeme berbe naših sirovina i kao vrsta tende za našu poljo-mehanizaciju i traktor.
Izgradnja api komore i obnova mehanizacije
Drugoplasirani Mihajlo Gavrić iz Stanara kod Doboja diplomirani je inžinjer poljoprivrede, koji se više od 20 godina bavi poljoprivrednom proizvodnjom, a pčelarstvom od 2020. godine. U organskoj proizvodnji ima registrovan pčelinjak sa 92 pčelinje zajednice, smješten u voćnjaku površine 0,3 hekatra, također organski certifikovanog. “Proizvodnju meda i ostalih pčelinjih proizvoda koji su nagrađivani zlatnim medaljama organizujem u okviru porodice. Radi nas četvero, a u budućnosti želim da registrujem samostalnu djelatnost gdje bi kćerka, diplomirani farmaceut, proširila djelatnost na proizvodnju zdravstvenih i kozmetičkih proizvoda na bazi meda, voska i ljekovitog bilja”, otkrio je Mihajlo i dodao da će novac od nagrade iskoristiti za izgradnju drvene kućice za api komoru u kojoj bi se, uz nabavku inhalatora, vršila api i aroma terapija.
Na imanju porodice Behlulović u Olovskim Lukama, na kojoj trećeplasirani Sakib sa suprugom, kćerkom i sinom, na potpuno prirodan način uzgaja voće i povrće trenutno se nalazi dvanaest plastenika. Uzgajaju: paradajz, papriku, krastavac, buraniju, patlidžan te ostale kulture koje ne spadaju u plasteničku proizvodnju poput mrkve, peršuna, luka, krompira. Preko tri hiljade sadnica jagode dokaz su potražnje njihovih proizvoda i predanosti porodice Behlulović da odgovori potrebama svojih kupaca.
- Posjedujemo HALAL i certifikat organske proizvodnje. Naše proizvode plasiramo na „licu mjesta“. Većina naših kupaca dolazi na naše imanje i tu kupuje. Jedno vrijeme smo imali i saradnju sa raznim prodajnim centrima, međutim, to se nije pokazalo kao dobar potez iz razloga što su se vrlo često neodgovorno ponašali prema naši proizvodima i miješali ih sa ostalim, dovodeći tako naše kupce u zabludu,”istako je Sakib i zahvalio se Partneru na nagradi. “Uvijek smo sretni kada neko prepozna naš trud i zalaganje, tako da je ova nagrada još jedna potvrda u nizu da idemo pravim putem. Iskoristit ćemo je za obnovu mehanizacije i plaćanje fiksnih troškova kao i u promociju i daljnji razvoj - zaključio je.