U julu 2023. godine na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 2.283.828 KM, a u okviru 95 transakcija prometovano je 56.466 vrijednosnih papira.
Skroman promet i dani bez ijedne transakcije brinu ekonomske stručnjake i često privuku pažnju medija i javnosti.
Lako trguju
Jedan od ključnih problema svih malih berzi u državama bivše Jugoslavije je berzanska likvidnost, kaže doktor ekonomskih nauka Damir Bećirović, direktor Internacionalne poslovno-informacione akademije u Tuzli.
- Ne postoje vrijednosni papiri kojima se lako trguje, ne postoji potražnja za vrijednosnim papirima i vrlo je slaba ponuda. To je isto kao kada uđete u prodavnicu u kojoj su dva proizvoda, normalno je da će promet te prodavnice biti vrlo nizak - pojasnio je prof. Bećirović.
Većina bh. kompanija i dalje se radije odlučuje da se zaduži kod banaka i ne emitira vlastite obveznice. Bećirović kaže da je u BiH, ali i generalno u Evropi, za razliku od SAD i dijelom Velike Britanije, finansijski sistem vezan za banke.
- Ima ih, ali vrlo malo, a razloga je više. Prvo, ne postoji povjerenje u tržište kapitala. Vrlo malo je investitora koji su spremni kupiti njihove obveznice, pa su kompanije koje su emitirale svoje obveznice uglavnom trgovale na način da zamole svoje poslovne partnere i prijatelje da ih kupe. Stanovništvo je vrlo malo zastupljeno iz razloga što ne poznaju i što nemaju čime trgovati - istakao je Bećirović.
Prva kočnica razvoja, kaže naš sagovornik, jeste to što su finansijska tržišta u BiH entitetski uređena, pa imamo dvije mikro berze – u Sarajevu i Banjoj Luci, koje ni spojene ne bi riješile problem.
Širi krug
Bećirović kaže da bi BiH kroz edukaciju, eventualno, mogla početi mijenjati navike i potaći velike kompanije da izađu na berzu. S njihovim dionicama na tržištu berze bi bile mnogo aktivnije, a u ovaj vid investiranja uključio bi se i širi krug kupaca.
- Rješenje bi moglo biti u stvaranju regionalne berze, kao jedinstvene platforme za trgovanje, a neki koraci u tom pravcu su napravljeni - kazao je Bećirović.
Olakšati trgovanje investitorima
Potrebno je olakšati trgovanje investitorima i kompanijama između različitih zemalja, barem kad pričamo o zapadnom Balkanu, ali i puno fleksibilniji odnos Komisije za vrijednosne papire. U FBiH već 15 godina imamo krizu u radu Komisije, vrlo često ona nije popunjena, a finansiranje kompanija putem tržišta kapitala teoretski bi trebalo biti lakše nego kod banaka, ali procedura i davanje odobrenja su toliko komplicirani, pa je to slično kao i kod bankarskog kredita - pojasnio je Bećirović.