Povećanje minimalne plaće trebalo je pratiti smanjenje poreza i doprinosa, od početka ističu i iz Vijeća stranih investitora u BiH.
Izvršna direktorica VSI-a BIH Sanja Miovčić kaže za “Dnevni avaz” da bi na taj način reforma bila zaokružena, kupovna moć građana bila bi veća, privreda bi ostala stabilna, novim investitorima bio bi odaslan pozitivan signal. Miovčić ukazuje da BiH već ima jedan od najnepovoljnijih omjera bruto i neto plaća u Evropi, te da poslodavci na minimalnu plaću od 1.000 KM sada moraju izdvojiti 1.744 KM - čak 65 posto više nego prije.
Olakšati teret
Strani investitori također naglašavaju da minimalni iznos neto plaće ne treba mijenjati, ali da je neophodno poslodavcima olakšati teret poreza i doprinosa.
- Dok čekamo sveobuhvatnu poreznu reformu, koju je i ova i prethodna Vlada najavila, neophodno je naći privremeno i hitno rješenje da se poslodavcima umanji teret, kako bi povećanje minimalnih prihoda bilo održivo i imalo smisla. U protivnom, povećanje cijena roba i usluga će “pojesti” povećanje plata koje je Vlada predvidjela i neće imati efekte koji su zamišljeni i koji su, vjerujem, doneseni u najboljoj namjeri – kaže Miovčić.
Bez novih odluka, ova će ostaviti posljedice na privredu, tvrdi naša sagovornica, jer se poslodavci moraju prilagoditi značajno većim troškovima poslovanja.
Dodatni trošak
- Poslodavci će, da bi mogli podnijeti dodatni trošak, ili zaustaviti investicije ili podići cijene proizvoda i usluga, a neki će, vrlo vjerovatno, morati pribjeći otpuštanjima radnika da bi se prilagodili novonastalim uvjetima. S druge strane, postoji rizik i mogućnost da će neki veliki poslodavci prestati plaćati doprinose svojim radnicima, po uzoru na javna preduzeća koja već godinama ne izmiruju svoje obaveze po ovom osnovu. Podaci iz Porezne uprave iz septembra prošle godine pokazuju da 5.109 pravnih lica u FBiH ima dug po osnovu poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada više od 50.000 KM, te da ukupno duguju 2,6 milijarde maraka – ističe Miovčić.