IZVJEŠTAJI

Prema podacima zračnog prometa za prošlu godinu: Kroz 4 aerodroma u BiH lani prošlo 2,5 miliona putnika

Sarajevski aerodrom zabilježio rekordnu brojku. Redovne linije su važne, kaže Tabak

Sarajevski aerodrom: Impresivni pokazatelji. Facebook

Meliha Smajkic

prije 6 dana

Četiri aerodroma u BiH su tokom protekle godine ostvarila značajan promet putnika. Tako su aerodromi Sarajevo, Mostar, Tuzla i Banja Luka u 2024. godini imali ukupno 2.475.435 putnika.

Jasno, najveći broj putnika tokom prošle godine imao je Aerodrom Sarajevo, i to njih 1.821.762. Usto, što ta brojka predstavlja rast od čak 34 posto u odnosu na 2023. godinu, zabilježen je rekordan broj zračnih operacija - ukupno 16.836, što je 21 posto više nego prethodne godine.

Zabilježili rast

Prema broju putnika nakon Sarajeva slijedi Banjalučki aerodrom koji je opslužio ukupno 399.191 putnika, a potom Tuzla čiji je broj putnika u protekloj godini iznosio 207.557. Međutim, oba ta aerodroma su u odnosu na 2023. godinu zabilježila pad broja putnika.

Tako je Banja Luka u 2023. godini imala 460.720 putnika, a Tuzla 582.798. Premda na posljednjoj poziciji s ukupnim brojem putnika od 46.925 u 2024. godini, Aerodrom Mostar bilježi rast. Godinu prije kroz taj aerodrom je prošlo 20.525 putnika.

Mladen Tabak, inžinjer računarstva i dugogodišnji uposlenik Aerodroma Mostar, osvrćući se na rezultate prometa aerodroma u BiH kaže da su zadovoljavajući te podsjeća na to da su aerodromi najvažniji infrastrukturni objekti u svim gradovima.

Aerodrom Mostar: Pozitivni rezultati. Facebook

Međutim, kako naglašava, broj putnika nije stvarno mjerilo i kao stručnjak koji je dugo godina rukovodio operativnim centrom iznosi kako su jako važne redovne linije.

Razvoj situacije

- Niskotarifni prijevoznici nisu mjerilo kvaliteta i, iskreno, nisam siguran u to ni kakva je njihova budućnost. Tuzla se bori da preživi, Banja Luka je lani nadmašila, za Sarajevo je, kao glavni grad sasvim normalno da imaju toliki broj putnika, ali je isto tako važno održati se na vrhu. Zadovoljan sam razvojem situacije na Aerodromu Mostar, ali ne može se nakon 20 godina neorganizacije ili javašluka sve ispraviti za jednu godinu - govori Tabak za "Avaz".

Plan uprava svih aerodroma u BiH je povećanje prometa i poboljšanje povezanosti s evropskim i svjetskim destinacijama, kao i prevazilaženje trenutnih poteškoća i izazova s kojima se susreću.

Nove linije iz BiH

Tokom protekle godine glavni grad BiH je bio povezan s više od 30 destinacija širom svijeta, a tokom ove i naredne godine planirano je pokretanje novih linija za Berlin, Hanover, Ženevu, Dizeldorf, Hamburg, kao i druge strateške destinacije. 

Uprava Mostarskog aerodroma je, također, zasukala rukave i ove će godine nuditi 10 destinacija, a kako je poznato, prvi put je jedna kompanija, a to je Sky Alps, otvorila svoju bazu u Mostaru.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.