NJEMAČKA

Šta to znači za klijente: Pravilo od "10 sekundi" stiglo u banke

Takozvani prenosi u stvarnom vremenu unutar 10 sekundi uskoro će biti uobičajeni način prenosa novca unutar EU

Banke više neće naplaćivati dodatne naknade. Facebook

E. Ć.

prije 14 sati 50 minuta

U njemačkin finansijskim institucijama od januara ove godine uvedeno je novo pravilo od 10 sekundi.

To znači da novac mora biti prebačen s jednog računa na drugi unutar tog vremenskog perioda. Šta to znači za klijente?

Takozvani prenosi u stvarnom vremenu unutar 10 sekundi uskoro će biti uobičajeni način prenosa novca unutar EU. Banke više ne smiju da naplaćuju dodatne naknade za brže prenose, prenio je Fenix.

Šta donosi novi proces

Od januara 2025. godine banke i štedionice moraju omogućiti primanje takvih prenosa u evrima u stvarnom vremenu.

Najkasnije od oktobra 2025. sve finansijske institucije moraju da omoguće prenose između računa u stvarnom vremenu. Iako takvi prenosi ne moraju nužno biti besplatni, u budućnosti možda neće koštati više od standardnih prenosa. 

To znači: ako je normalan prenos u vašoj banci besplatan, to se također mora primijeniti na prenos od 10 sekundi.

Šta to znači za klijente banke: Zahvaljujući pravilu 10 sekundi, više ne bi trebalo da bude dugog čekanja na dolazne transfere. Transfere u stvarnom vremenu ili trenutne transfere treba provoditi bez obzira na dan ili sat, tj. 24 sata na dan.

Osim toga, klijent također mora biti obaviješten u roku od 10 sekundi da li je doznačeni iznos isporučen ili IBAN ne odgovara primaocu. Banke ne smiju da naplaćuju nikakve dodatne naknade za takvu potvrdu prenosa.

Posebni slučajevi

Izuzeci postoje samo u posebnim slučajevima, kao što su države članice čija valuta nije euro, ali u kojima računi već nude redovne transakcije u eurima. Bit će im odobreno prelazno razdoblje za sprovođenje uredbe. Osim toga, izuzetak od pravila od 10 sekundi primjenjivat će se na takve račune izvan radnog vremena.

"Prednost" dosad sporih prenosa je što se preneseni iznosi mogu, barem u nekim slučajevima, zaustaviti, naprimjer ako ste uneli pogrešan IBAN ili ako ste čak nasjeli na prevaru. Ta opcija za intervenciju više ne vrijedi za prenose u stvarnom vremenu.

No, u budućnosti će pružaoci usluga platnog prometa morati da ponude pouzdane i savremene instrumente za otkrivanje prevara.

Naprimjer, ovo je namijenjeno za sprječavanje da prenosi odu na pogrešan račun zbog prevare ili greške. Pružaci usluga platnog saobraćaja koji posluju u EU moraju da ponude trenutnu proveru identiteta primaoca, bez dodatnih troškova ili naknada.

To vam omogućuje da spriječite popularnu metodu prevare u kojoj se ime primatelja i IBAN ne podudaraju. Do danas ova provjera nije obavezna zakonom i mnoge banke to koriste.

Kao dodatnu zaštitnu mjeru protiv prevara, uredba bi trebalo da omogući bankama da postave maksimalan iznos za trenutne prenose u eurima, koji se lako može promeniti pre sledećeg prenosa.

Ako pružaoci usluga platnog prometa ne poštuje svoje zakonske obaveze u borbi protiv prevara i to rezultuje finansijskom štetom, korisnici će ubuduće moći zahtevati odštetu, prenio je Fenix.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.