PODACI VTK-A

Globalna potražnja uvjetovana povećanom militarizacijom i regionalnim sukobima: Izvoz oružja i municije premašio 560 miliona KM

Vrijednost izvoza municije, bombi, granata, mina i slične vojne municije i njihovih dijelova iznosila je 366.804.223 KM

BiH specijalizirana za proizvodnju municije i eksploziva. Facebook

Alen Bajramovic

prije 4 sata 45 minuta

Bez obzira na to što iz bh. institucija dolaze različiti podaci o njegovom ukupnom obimu, evidentno je da proizvodi bh. vojne industrije postaju sve traženiji u svijetu i da njihov izvoz rapidno raste.

Prema analizi Vanjskotrgovinske komore (VTK) BiH, domaće kompanije 2024. godinu su okončale s ukupnim izvozom vrijednim 561,5 miliona KM, što je za 153,4 miliona više nego godinu ranije. U posljednjih 10 godina, izvoz vojne industrije BiH peterostruko je uvećan.

Povećana potrošnja

U strukturi izvoza dominira municija, zatim eksplozivi, a u manjoj mjeri naoružanje i dijelovi oružja.

Vrijednost izvoza municije, bombi, granata, mina i slične vojne municije i njihovih dijelova iznosila je 366.804.223 KM, za sporogoreće i detonirajuće štapine inkasirano je 132.406.407 KM, za vojno oružje 28.373.305 KM, vrijednost izvezenog baruta iznosila je 19.890.791 KM, dijelova i pribora za vojno oružje 12.354.929 KM, a eksploziva 1.270.370 KM.

- To pokazuje da je BiH specijalizirana za proizvodnju municije i eksploziva, što odgovara globalnoj potražnji uvjetovanoj povećanom militarizacijom i regionalnim sukobima. Rast izvoza iz BiH je dio šireg globalnog trenda povećanja potrošnje na odbranu zbog rata u Ukrajini, napetosti na Bliskom istoku i povećane nesigurnosti u Aziji – navodi se u analizi VTK-a BiH.

Glavni kupac bh. vojne opreme i dalje su SAD, a slijede Češka, Saudijska Arabija, Srbija, Turska, Slovačka, Bugarska, Irak, Rumunija, Njemačka, Egipat i Indonezija. Sve češće narudžbe iz Češke, Slovačke, Bugarske, Njemačke i Poljske u VTK-u vide kao dokaz povećane potražnje u NATO i EU članicama. Bliski istok ostaje važan, dok raste potražnja i iz Azije, pa su Indija, Indonezija, Bangladeš i Filipini “novi igrači”.

Ekonomski benefiti

- Očekuje se da će ovaj sektor nastaviti rasti ako se održe globalne vojne napetosti i povećana potražnja za municijom i eksplozivima. Prisutna je opasnost od prevelike zavisnosti od SAD, iako su glavni kupci, promjene u njihovoj politici mogu utjecati na stabilnost industrije. EU i NATO tržišta sve su važnija, što može donijeti ekonomske benefite, ali i potencijalne političke pritiske – navodi se u preporukama VTK-a BiH.

Različite metodologije

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH dobili smo nešto drugačije podatke o vrijednosti izvoza ovog segmenta bh. industrije, koji je u prošloj godini iznosio 348.614.378 KM.

Podaci UIO-a potvrđuju da su municija, bombe, granate, mine … dominantan segment bh. izvoza. Razlike u podacima posljedica su različitih metodologija u prikupljanju podataka. Tako su analizom VTK-a BiH obuhvaćeni i detonirajući i sporogoreći štapini, eksplozivi ili barut, kao sredstva potrebna za finalnu proizvodnju ili iniciranje eksplozivnih punjenja.  

Potražnja za proizvodima vojne industrije BiH naglo je povećana zbog rata u Ukrajini, posebno kad su u pitanju artiljerijska municija i upaljači, kaže za “Avaz” vojni analitičar Antonio Prlenda. On podsjeća na to da je, uljuljkana znatno manjom prijetnjom nakon Hladnog rata, evropska vojna industrija bila značajno smanjila svoje kapacitete, brojne fabrike zatvorila ili im je našla civilnu namjenu.

- Agresijom Rusije na Ukrajinu, evropske zemlje, pa i SAD, dobile su potrebu pomoći Ukrajini. Slanjem naoružanja i streljiva Ukrajini rapidno su smanjili i arsenale svojih vojski, počele su ponovno otvarati svoje tvornice, ali tražili brza a kvalitetna riješenja i u drugim zemljama. Vojna industrija BiH, kao dio nekadašnje zajedničke namjenske industrije SFRJ, oduvijek se isticala u proizvodnji kvalitetne artiljerijske municije i upaljača – kaže Prlenda.

Antonio Prlenda. Facebook

Sve to je utjecalo na potražnju, pa se za neke od bh. proizvoda danas čeka na red.

- Nakon što su zemlje zapadne Evrope prinuđene povećati izdatke za odbranu, povoljne su okolnosti za daljnji razvoj vojne industrije BiH. Budućnost je svijetla, ali ako se na vrijeme prepoznaju određene niše koje industrija BiH može pokrivati. Moraju se pratiti trendovi i nove tendencije, predvidjeti u kojem smjeru će ići razvoj naoružanja i municije i pokušati se nametnuti s nekim svojim idejama i rješenjima, iako je novca za istraživanje i razvoj kod nas uvijek bilo relativno malo. Municija za dronove sve je popularnija, a to je samo jedan od primjera – ističe Prlenda.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.