Tinjajuće nezadovoljstvo Donalda Trampa (Trump) prema američkim Federalnim rezervama (FED) proključalo je ove sedmice, a predsjednik SAD je zaprijetio da će preduzeti korak bez presedana - smjenu šefa Centralne banke, izvještava AFP.
Tramp je u više navrata govorio da sada želi smanjenje stope kako bi pomogao u stimulisanju ekonomskog rasta, dok postavlja svoje carinske planove. Tramp je zaprijetio i otpuštanjem predsjednika FED-a Džeroma Pauela (Jerome Powella), ako se ne povinuje, dovodeći banku i Bijelu kuću u sukob za koji analitičari upozoravaju da bi mogao destabilizirati američka finansijska tržišta.
- Ako ga želim vani, izaći će vrlo brzo, vjerujte mi - rekao je Tramp u četvrtak, misleći na Pauela, čija se druga četverogodišnja dužnost predsjednika FED-a završava u maju 2026. godine.
Pravno pitanje
Pauel je rekao da ne planira da se povuče ranije, dodavši da smatra da je nezavisnost banke u vezi sa monetarnom politikom "pravno pitanje".
- Jasna je činjenica da predsjednik FED-a osjeća da mora da se pozabavi time, to znači da su oni ozbiljni - rekla je za AFP glavna ekonomistkinja KPMG Dajan Svonk (Diane Swonk), pozivajući se na Bijelu kuću.
Stefani Rot (Stephanie Roth), glavni ekonomista u Wolfe Research-u, rekla je da misli da će "oni doći u sukob", ali ne misli "da će FED podleći političkom pritisku".
Većina ekonomista se slaže da će se carinskim planovima administracije - koji uključuju "osnovnu" stopu od 10 posto na uvoz iz većine zemalja - izvršiti pritisak na povećanje cijena i usporiti ekonomski rast, barem u kratkom roku.
To bi držalo inflaciju daleko od dugoročnog cilja FED-a od dva posto i vjerovatno bi spriječilo kreatore politike da smanje stope u narednih nekoliko mjeseci.
Nezavisnost FED-a "apsolutno kritična"
Mnogi pravni stručnjaci kažu da američki predsjednik nema ovlasti da smijeni predsjednika FED-a ili bilo kog od njegovih kolega u bankovnom odboru za određivanje stopa od 19 osoba iz bilo kojeg razloga osim razloga.
Sistem FED-a, stvoren prije više od jednog stoljeća, također je dizajniran da izoluje američku Centralnu banku od političkog uplitanja.
- Nezavisnost je apsolutno kritična za FED - navela je Rot, dodavši da zemlje koje nemaju nezavisne centralne banke imaju valute koje su znatno slabije i kamatne stope koje su znatno više.
Glavni ekonomista Moody's Analytics Mark Zandi rekao je za AFP da "imamo jake dokaze da je narušavanje nezavisnosti centralne banke zaista loša ideja".
Tržište obveznica
Jedna ozbiljna prijetnja nezavisnosti FED-a dolazi iz aktuelnog slučaja u kojem je Trampova administracija naznačila da će pokušati osporiti odluku Vrhovnog suda iz 1935. godine kojom se američkom predsjedniku uskraćuje pravo da smijeni šefove nezavisnih vladinih agencija.
Slučaj bi mogao imati ozbiljne posljedice za FED, s obzirom na njegov status nezavisne agencije čije vodstvo vjeruje da ih predsjednik trenutno ne može otpustiti iz bilo kojeg razloga.
Ali, čak i ako Trampova administracija uspije na sudu, uskoro bi mogla naići na krajnju ogradu nezavisnosti FED-a: tržišta obveznica.
Pad dolara
Tokom nedavne tržišne turbulencije izazvane Trampovim carinskim planovima, prinosi na američke državne obveznice su porasli, a dolar je pao, signalizirajući da investitori možda neće vidjeti Sjedinjene Države kao sigurno utočište koje su nekada bile.
Suočena s naglim porastom prinosa američkog trezora, Trampova administracija pauzirala je svoje planove za povećanje carina za desetine zemalja, potez koji je pomogao smirivanju finansijskih tržišta.
Ako investitori vjeruju da je nezavisnost FED-a u borbi protiv inflacije ugrožena, to bi vjerovatno povećalo prinose na dugoročne državne obveznice pod pretpostavkom da će dugoročna inflacija biti viša i izvršilo pritisak na administraciju.
- Ne možete kontrolisati tržište obveznica. I to je kraj priče - rekao je Svonk.
- I zato želite nezavisni FED - zaključio je.