BOLESNO

Uposlenik Evropskog parlamenta ide ponovo na sud zbog silovanja svog psa

Policija je u stanu pronašla stotine CD-a s videodokazima eksplicitnog fizičko i seksualnog zlostavljanja

Ekipa "Otvorenog" istražila ovaj slučaj. SCREENSHOT: NOVA.HR

Dnevnik.hr

17.6.2022

U septembru prošle godine činilo se da je pravda je zadovoljena. Hrvat, inače zaposlenik Evropskog parlamenta, osuđen je za fizičko i seksualno zlostavljanje svojih pasa, a sve je to i snimao. Zatim je uslijedio šok – Županijski sud u Zagrebu poništio je presudu i vratio slučaj na ponovno suđenje. Cijelo to vrijeme Ivor Ivanišević ne pojavljuje se na sudu.

U septembru se činilo kao gotova stvar. Iz udruženja Prijatelji životinja tada su tvrdili da je spašen obraz hrvatskog pravosuđa, a onda je stigao hladan tuš. Srušena je nepravomoćna presuda protiv silovatelja životinja, piše Dnevnik.hr.

- Postupak ide ponovo kao da prvostepena presuda nije niti donijeta - rekao je Krešimir Devčić, sudac i glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu.

Slučaj je to zbog kojeg se istražiteljima, ali i cijeloj javnosti, okretao želudac. Radi se o iživljavanju nad nesretnim životinjama koji je, prema dostupnim podacima, trajao godinama.

- Policijska uprava zagrebačka je 2015. provodila uviđaje vezano za informaciju o iskorištavanju djece vezanu za pornografiju na društvenim mrežama. Tada nam se otvara sumnja na osobu vezano za djelo ubijanja i mučenja životinja - objasnila je glasnogovornica Policijske uprave zagrebačke Marija Goati (Goatti).

"Sve je dokazano"

Policija upada u stan na zagrebačkoj Knežiji. Zatiče dva psa, izmučena i izgladnjela, s vidljivim ožiljcima i ozljedama. Ondje je pronašla i stotine CD-a s videodokazima eksplicitnog fizičko i seksualnog zlostavljanja. Zlostavljač završava u pritvoru, a psi u Dumovcu.

- Kujica je bila strašno mršava. Ona je očito bila pod velikim stresom jer mužjak nije bio. On je bio u puno boljem zdravstvenom i gojnom stanju - rekla je Tatjana Zajec, voditeljica skloništa u Dumovcu.

Optuženi muškarac to je radio godinama. Svoja je dva psa izgladnjivao, zlostavljao, silovao i sve to snimao. Za policiju u ovom slučaju od početka nije bilo nikakve sumnje.

- Nedvojbeno je sve dokazano, govorimo o 2015. godini, ali sve je ukazivalo da se to događalo unazad šest godina, dakle od 2009. godine - rekla je Goati.

Optuženi Ivor Ivanišević, otkako je 2017. pokrenuto suđenje u ovom slučaju, radi ni manje ni više nego u Evropskom parlamentu u Briselu, a na sudu se ne pojavljuje.

Dakle, zaposlenik Evropskog parlamenta, jednog od zakonodavnih tijela Europske unije, ne poštuje i izigrava zakone jedne od njenih članica. Kako je to moguće, novinarka Provjerenog Maja Medaković upitala je i njegovog poslodavca.

- Evropski parlament ne komentariše sudske procese koji su u toku, a zbog zaštite privatnosti ne može komentarisati niti pojedinačne slučajeve koji se odnose na neke od zaposlenika. Također, poštujemo presumpciju nevinosti u krivičnom postupku, odnosno načelo da je svako nevin dok mu se ne dokaže suprotno - stoji u odgovoru iz Evropskog parlamenta.

U septembru proglašen krivim

Međutim, Ivanišević je u septembru prošle godine proglašen krivim. Nepravomoćna osuđujuća presuda je u septembru prošle godine donijeta svega osam dana prije nastupanja zastare. Za Ivaniševićem je izdan i evropski nalog za hapšenje, no on do dana današnjeg nije uhapšen.

Belgijska policija posljednji ga je put vidjela početkom 2021., kada mu je na adresi na kojoj je prijavio boravište uručila poziv na ročište u Hrvatskoj za suđenje koje je tada bilo u toku.

- Ta situacija ustvari nije toliko bizarna. Naime, u potrazi za bjeguncima nema ništa filmski. Ukoliko se skrivate dovoljno ustrajno i dovoljno dobro i pažljivo, neće vas pronaći policija, bez obzira što se radi o Belgiji. Isto tako bi bilo i da se radi o Hrvatskoj. Onaj bjegunac koji odluči se sakriti na način da bude uistinu nevidljiv, takav će i ostati - rekao je Rafael Krešić - advokat za krivično pravo.

Policiji je nedostupan, ali očito ne i svojim advokatima jer je žalba koju su na presudu uložili urodila plodom.

- Odlučujući o žalbama odbrane, drugostepeni sud u Zagrebu je ukinuo prvostepenu presudu obzirom na činjenicu da se u žalbama upiralo na određene povrede postupka koji su zaista i utvrđene. Obzirom da se radilo o bitnim povredama krivičnog postupka, vijeće je moralo ukinuti presudu i vratiti cijeli postupak na ponovno odlučivanje - rekao je Devčić.

Sati materijala

Za komentar je ekipa Provjerenog i ovoga puta tražila Ivaniševića. On nije odgovorio pa su se obratili njegovim advokatima. Pred kamere nisu htjeli pa su odgovorili dopisom.

- U prvostepenom postupku su počinjene od strane suda eklatantne povrede kaznene procedure koje su diskriminirale našeg branioca i koje su i rezultirale očekivanim sankcioniranjem drugostepenog suda kroz ukidajuće rješenje. Obzirom na uputu ukidnog rješenja drugostepenog suda, jedina moguća odluka u nastavku ovog postupka je oslobađajuća presuda - stoji u dopisu.

Za Luku Omana iz Prijatelja životinja, sumnje nema. Sve predugo traje, a sati video materijala s CD-a koje je kao dokaze izuzela policija iz Ivaniševićeva stana po njemu su i više nego dovoljni.

- Želim naglasiti da se u cijelom postupku uopće ne raspravlja o tome ko je šta učinio nego se bavimo s proceduralnim greškama. Ja se stvarno nadam, s obzirom da je vraćeno na sud, da će se sada paziti i da zapravo će biti jednako osuđeno - rekao je Oman.

Uskoro počinje nova rasprava

Za malo više od mjesec dana zakazana je nova rasprava kao da prvog suđenja i presude nije ni bilo. Sudit će mu se ponovno, na istom sudu i pred istom sutkinjom, iako je u žalbi traženo njeno izuzeće. Za donošenje presude sutkinja će imati 14 mjeseci jer zastara nastupa u septembru 2023. godine.

Do sada je vješto izbjegavao svoje obveze prema sudu. Nije mnogo pomogao ni evropski nalog za hapšenje izdan na njegovo ime. Policiji je, ma koliko to nevjerovatno zvučalo, još uvijek nedostupan.

Maksimalna kazna za djela koja mu se stavljaju na teret u Hrvatskoj je godinu dana zatvora. Nedovoljno, kažu iz Prijatelja životinja i zakon bi trebalo mijenjati te uvesti strože kazne za zlostavljanje životinja koje traje duže vrijeme pa i godinama, kako je i ovdje slučaj. U cijeloj ovo priči od koje se okreće želudac, kontekst je strašan jednako kao i dokazi.

- Grozno je uopšte da on radi u Evropskom parlamentu, da sud nije mogao doći do njega. To je na neki način ruganje i zakonima i sudstvu i mislim da to je nedopustivo - rekao je Oman.

Taktika bjegunca od zakona je jasna – odugovlačiti koliko je god moguće. Posljedica cijele priče dovoljna je da produbi ionako veliko nepovjerenje u institucije. Raditi takve gnjusne stvari, sve to snimati i proći nekažnjeno – boli zdrav razum.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.