ROČIŠTE U SUDU BIH

Advokatica Vasvija Vidović svjedočila u svoju korist: Ja sam branilac, odlučila sam postupiti po kodeksu i zaštititi interes mog klijenta

Vidović se tereti da sakrila telefon osumnjičenog Ranka Debevca i time ometala istragu

Advokatica Vasvija Vidović po dolasku u Sud BiH. E. Tihak

6.12.2024

Advokatica Vasvija Vidović, koja se tereti da je 18. decembra 2023 godine u zgradi SIPA-e sakrila mobilni telefon osumnjičenog Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH, danas je svjedočila u svoju korist te ukazala na situaciju u kojoj se našla tog dana, a koju nikada do sada nije doživjela, niti joj se ništa slično dogodilo.

U višesatnom svjedočenju, Vidović je ukazala da je djelovala u skladu s advokatskom etikom i međunarodnim pravilima, štiteći povjerljivost i zahtjeve svog klijenta čak i na svoju štetu.

- Nikada u životu nisam se našla u ovakvoj situaciji. Prvi put mi se to desilo. Ja sam branilac, dužan zaštititi interes klijenta i u takvoj situaciji da ću sebe izložiti neprijatnosti. Meni je bilo jasno da oni znaju, pitali su me imam li šta za prijaviti,. Razmišljala sam o kodeksu i međunarodnim standardima i odlučila postupati po kodeksu i rekla sam da nemam ništa.  Razmišljala sam kao advokat i rekla da nemam ništa - navela je Vidović.

Također je isticala da prilikom lišenja slobode Ranka Debevca inspektori nisu imali ni usmenu naredbu o pretresanju i oduzimanju predmeta.

I ona lišena slobode

Pojasnila je i da je isti dan zbog mobitela Ranka Debevca koji ga je njoj ubacio u tašnu, i ona lišena slobode iako je ukazivala inspektorima SIPA-e da advokati ne mogu biti kažnjavani za krivično djelo pomoć učiniocu nakon počinjena krivičnog djela.

Odgovarajući na pitanja svoje braniteljice, advokatice Edine Rešidović , Vidović je ispričala da je se 18. 12.  2023. u 15.14 sati javio njen klijent Ranko Debevec rekavši da ga pripadnici SIPA-e hapse u restoranu „Luka“ i da dođe. Njena kolegica Nina Karačić ju je obavijestila potom da je Debevec već odveden u prostorije SIPA-e, gdje je Vidović došla u 17. 10 sati.

Prije nego što je stigla , Debevec ju je nazvao s telefona SIPA-e tvrdeći da mu hoće oduzeti predmete bez naredbe suda. U zgradi SIPA-e su je odveli u sobu 121 gdje je bio Debevec s tri inspektora i svi su sjedjeli za dva stola postavljena u obliku slova „L“. Na stolu su bila dva telefona i jakna.

Vidović je pojasnila da je odmah prepoznala prostoriju za prepoznavanje u kojoj je bilo staklo i kamera na kojoj je primijetila crveno svjetlo. Ispred prostorije je bio natpis „Prostorija pod videonadzorom“.

- Kada sam došla naišla sam na atmosferu koju ne znam da li sam ikada doživjela, bilo je veoma napeto, još dok sam ulazila čula se svađa. Sjela sam na stolici prekoputa mog klijenta gospodina Debevca koji je bio leđima okrenut staklu. Pitala sam o čemu se radi. Vidjela sam da je gospodin Debevec je izgledao loše, znojio se, bio je usplahiren i zabrinut. Ranko je vikao: „Oni hoće da mi otmu ove telefone, a nemaju nikakve naredbe". Ja sam na ljudski način pokušala sve da smirim i utjecati i na svog klijenta- kazala je na samom početku Vidović.

Zatražio nesmetan razgovor

Raspravljala se s inspektorima SIPA-e za koje je kasnije u sudu saznala da se prezivaju Pekić i Bojić. Kazala im je da su oni Debevca lišili slobode u 15.15 sati i da su pravo pretresa već izgubili , jer su bili dužni da pretresu osobu prilikom lišenja slobode. Vidović je ukazala da su inspektori očito bili nervozni kako bi prevazišli ovu svoju grešku.

Debevec je u jednom trenutku zatražio nesmetan razgovor s braniteljicom Vidović, pa su nakon natezanja s inspektorima ostali sami u kancelariji. Oni su imali pravo da ih gledaju, ali i ne da slušaju šta pričaju.

Vidović je ispričala da je potom sjela prekoputa Debevca i tašnu stavila na sto.

- Debevec je govorio čitavo vrijeme da mu je podmetnuto. Kada smo ostali sami, gospodin Debevec mi je rekao da su ga uhapsili zbog prisluškivanja Konakovića. Rekao mi je: „Radi se o tome da određeni politički tabori u našoj zemlji, interesne i kriminalne grupe ne žele mene kao predsjednika Suda". Oni mi namještaju ovaj proces“- navela je Vidović.

- Neću dalje govoriti detalje koje mi je govorio, ali u jednom momentu iz tašne sam uzela teku i olovku da zapišem to što mi je govorio. Kada sam počela pisati ugledala sam nagli pokret mog klijenta, digla sam glavu i uočila da u moju torbu ubacuje crni predmet i ja sam se našla zatečena u situaciji šta da sada radim. On mi je rekao: "To su moje privatne fotografije“. Po tome sam pretpostavila da je riječ o telefonu- navela je Vidović.

U tim momentima ulazi Pekić i naređuje advokatici da izađe iz prostorije.

On ju je odveo u drugu prostoriju u gdje su je pitali ima li šta za prijaviti. Kako je rekla da nema od inspektorica Maja ju je odvela na prijavcu na skener gdje je utvrđeno da u torbi ima mobitel. Relkli su joj da ga pokaže i ispostavilo se da je riječ o trećem Debevčevom mobitelu marke Samsung.

Odmah joj je rečeno da je lišena slobode i vraćena je u kancelatiju gdje je izvršen pretres i oduzet mobitel.

Odbrana je priliožila između ostalog kao dokaz i fotografije sa portal “Avaza” na kojima se vidi kako insopektorica vodi Vidović do skenera. Vidović je istakla da se loše odjećala te je zbog toga držala sluđbenicu SIPA-e.

Vidović je negirala je da je tada izjavila da je to njen telefon i da je rekla: “Vidi šta mi đubre uradi.”

Također je kazala da je Ranko Debevec u svađi s inspektorima govorio da će “životom braniti svoju torbu u kojoj je bio telefon”.

Dva dana bila u pritvoru

Vidović je ispričala da je potom dva dana bila u pritvoru u Istočnom Sarajevu, te je pokušavala dobiti tužiteljicu i molila je da je iste noći primi kako bi razjasnila šta se desilo.

- Očekivala da će shvatiti da ja nisam branilac samo sa svojim pravima, nego i dužnostima prema klijentu- kazala je Vidović.

Navela je da je njen službeni telefon Ifon, koji je ostavila po dolasku, donijela istražiteljica, te da je dobrovoljno rekla kod za njegovo otključavanje

Izjavila je da joj je njen službeni telefon, u kojem su bile povjerljive informacije, iako joj je tužiteljica rekla da ga neće otvarati, vraćen tek 25. februara. Vidović je rekla da je telefon uključen na saslušanju, te da je zbog pretresa njenih službenih stvari podnijela prijavu Međunarodnoj organizaciji za zaštitu advokata.

Tužiteljicu je interesovalo koji etički standardi su je spriječili da preda telefon inspektorima. Vidović je kazala da je Kodeks advokatske etike vrlo određen u vezi sa čuvanjem informacija koje se saznaju od klijenta, a da su međunarodni standardi još oštriji.

Advokatica Vidović je potvrdila da je na zapisnike u vezi hapšenja, pretresa, kao i saslušanja, nije imala primjedbe, ali je napomenula da se loše osjećala i da je znala da je glavni tužilac u medijima vež najavio da će joj odrediti pritvor.

Odbrana je uložila materijalne dokaze, a na pojedine je Tužiteljica imala prigovor. 

 Suđenje je odgođeno za 27. decembar.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.