Paljevina vozila nije rijetka pojava u glavnom gradu BiH, a ovaj oblik destruktivnog ponašanja može imati različite motive, od osvetničkih i emocionalnih do društvenih i političkih. U pojedinim slučajevima riječ je o obračunu kriminalnih grupa, a nije rijetkost da kriminalci zapale vozilo koje su koristili prilikom izvršenja krivičnog djela. U svim slučajevima u pitanju je velika materijalna šteta.
Vrste sankcija
Na području Kantona Sarajevo tokom 2024. godine od 01. januara do 31. decembra u 32 slučaja utvrđeno je da je požar na motornim vozilima nastao kao posljedica krivičnog djela.
Kada je riječ o sankcijama, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo za „Dnevni avaz“ navode da, s obzirom na to da je predmetna radnja – krivično djelo, visinu i vrstu sankcije izriče isključivo sud.
- Prema Krivičnom zakonu FBiH, za krivično djelo izazivanje opće opasnosti (član 323), u stavu 1. propisana je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine. Stavom 3. istog člana je propisano: „Ko krivično djelo iz st. 1. i 2. ovog člana učini na mjestu gdje je okupljen veći broj ljudi, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina“ – navode iz MUP-a KS.