UKLJUČENE 24 SATA

Radari i kamere na svakom koraku u glavnom gradu BiH: Odzvonilo trkačima u Sarajevu

Novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM kaznit će se za prekršaj vozač koji prilikom upravljanja vozilom koristi mobilni telefon ili drugi uređaj

Kamera na glavnoj saobraćajnici. Avaz

15.4.2025

10

Nije tajna da u Bosni i Hercegovini ima mnogo nesavjesnih vozača, naročito u glavnom gradu države. Saobraćajne nesreće u našoj zemlji postale su svakodnevica, a nije rijedak slučaj da mnogi od građana, nažalost, stradaju u njima.

Ono što dodatno otežava situaciju jeste trkanje nesavjesnih vozača bijesnim vozilima na saobraćajnicama, kao i oni koji voze bez vozačke dozvole ili oni što tipkaju poruke na telefonu tokom vožnje.

Radar na Obali Kulina Bana. Facebook

Policijski službenici trude se koliko mogu to sanirati. Ono što je od velike koristi jesu kamere i radari koji su postavljeni širom gradova BiH, a o ovoj temi smo razgovarali s nadležnima iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Kontrola brzine

Na naše pitanje na kojim sve lokacijama na području Kantona Sarajevo se nalaze kamere koje mjere brzinu vozila, rečeno nam je da su radarska kućišta raspoređena na području cijelog Kantona Sarajevo, po svim općinama. Na lokacijama radarskih kućišta u užoj gradskoj jezgri postavljene su i dopunske table flourescentne boje s dvojezičnim obavještenjem o kontroli brzine.

Kako nam je rečeno iz Ministarstva, radarske jedinice se postavljaju u radarska kućišta na osnovu procjene Uprave policije i one su u funkciji 24 sata.

Upozorenje za kontrolu brzine. Facebook

Inače, nedavno su na području glavnog grada BiH postavljene kamere, a riječ je o analitičkim ANPR kamerama koje, između ostalog, identifikuju neregistrovana vozila i vrše druge provjere u skladu s nadležnostima Uprave policije. Navedene kamere ne mjere brzinu vozila.

Kamere koje „posmatraju da li je vozilo registrovano ili ne su upravo ANPR (Automatic Number Plate Recognition) kamere, kao i stariji modeli ANPR kamera.

Kazne i sankcije

Iz Ministarstva nam je rečeno i da Kanton Sarajevo posjeduje kamere koje bilježe nekorištenje sigurnosnog pojasa u vozilu i korištenje mobilnog telefona

Radar na Stupu. Facebook

Općepoznato je da je korištenje mobilnog telefona tokom vožnje kažnjivo.

- Novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM kaznit će se za prekršaj vozač koji prilikom upravljanja vozilom koristi mobilni telefon ili drugi uređaj protivno odredbama člana 33. Za prekršaj, vozaču ili vozaču-instruktoru, uz kaznu se određuje jedan kazneni bod i može se izreći zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog do četiri mjeseca – navode iz Ministarstva na upit "Dnevnog avaza“.

Kada je riječ o sankcijama, one su propisane zakonima, i to članom 244a. stav 1. tačka 5., članom 235. stav 1. tačka 3. i članom 237. stav 1. tačka 3. ZOOBS-a na putevima u Bosni i Hercegovini.

Saobraćajci mjere brzinu. Facebook

Proširenje videonadzornog sistema u Kantonu Sarajevo je jedan od sigurnosnih instrumenata za prevenciju krivičnih djela, prekršaja i sigurnost saobraćaja. 

Takva proširenja za 2025. godinu odobrila je Vlada Kantona Sarajevo.

Prekoračenje brzine

Na pitanje koliko je dozvoljeno prekoračenje brzine za vozače shodno zakonu, iz MUP-a KS za "Dnevni avaz“ navode da dozvoljeno prekoračenje brzine u odnosu na propisanu brzinu određenu saobraćajnim znakom ili propisom kojim se određuje brzina u naseljenom mjestu od 50 kilometara na sat nije kažnjivo ukoliko se vozač kreće brzinom do 10 kilometara na sat, a da nije za navedenu brzinu propisana sankcija.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.