Na "Vol stritu" su vodeći indeksi potonuli više od 2 posto, što je njihov najveći dnevni gubitak u šest sedmica, nakon što je predsjednik SAD Donald Tramp (Trump) poduzeo prve korake prema uvođenju carina na uvoz kineske robe.
"Dau Džons" potonuo je 724 boda ili 2,93 posto, na 23.957 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,52 posto, na 2.643 boda, a "Nasdak indeks" 2,43 posto, na 7.166 bodova.
Uvođenje carina
Oštar pad indeksa uslijedio je nakon što je Tramp potpisao memorandum koji omogućava uvođenje carina do 60 milijardi dolara na uvoz kineske robe.
Prema uvjetima iz te uredbe, Tramp će uvesti carine tek nakon konsultacijskog perioda, koji može trajati 30 dana, a na listi za carine nalazi se oko 1.300 proizvoda, uglavnom iz sektora informatike, potrošačke elektronike i telekomunikacija.
Na odgovor iz Pekinga nije trebalo dugo čekati. Kineske vlasti zatražile su od SAD da se predomisli i donese oprezne odluke.
- Ako će SAD pokrenuti rat, Kina će se boriti do kraja u odbrani svojih vlastitih i legitimnih interesa svim potrebnim sredstvima - poručila je Ambasada Kine i upozorila da će taj jednostrani protekcionistički potez imati štetan završetak za američke kompanije, potrošače, kao i za tržišta.
Tramp je već uveo carine, prvo na uvoz solarnih panela i mašina za rublje, a nedavno i na čelik, te aluminij, zbog čega jačaju rizici od protumjera pojedinih zemalja, prvenstveno Kine.
"Previše negativnog raspoloženja"
- Na tržištu je trenutno previše negativnog raspoloženja. Moguć je daljnji pad cijena dionica neko vrijeme. Ne vidim ništa na vidiku što bi uvjerilo ulagače da je situacija odlična - kaže Džon Keri (John Carey), portfelj menadžer u fondu "Amundi Pioneer Asset Management".
Zbog strahovanja ulagača od kineskih protumjera, među najvećim je gubitnicima jučer bio industrijski sektor, s prosječnim padom cijena za 3,3 posto.
Pritom su dionice industrijskih divova, kao što su "Boeing" i "Caterpillar", potonule više od pet posto.
Te su dionice bile pod pritiskom već prije zbog uvođenja carina na čelik i aluminij jer bi im zbog toga mogli porasti troškovi nabave sirovina, a sada se ulagači plaše da će imati štete i od mogućih kineskih protumjera.
Oštro su, prosječno 3,7 posto, pale i cijene dionica u finansijskom sektoru, dok je S&P indeks tehnološkog sektora izgubio 2,7 posto.
Najveći gubitnici
U tom je sektoru, kao i proteklih dana, najveća gubitnica bila dionica Facebooka, nakon što su početkom sedmice dužnosnici iz SAD i Evrope pozvali poslovodstvo te društvene mreže da objasni kako je konsultantska kompanija "Kembridž analitika", koja je radila na izbornoj kampanji predsjednika Trampa, dobila pristup podacima 50 milion korisnika Facebooka bez njihovog pristanka.
Premda je izvršni direktor i osnivač Facebooka Mark Zakerberg (Zuckerberg) sredinom sedmice priznao pogreške i obećao poboljšanja, dionica te društvene mreže i dalje je pod pritiskom jer se ulagači plaše strožih regulacija i pada prihoda kompanije od oglašavanja.
Zbog svega toga, jučer su cijene dionica pale u 10 od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, a blago je porastao samo uslužni sektor, koji se smatra defanzivnim.
Tako su "Dau Džons" i S&P 500 indeks zabilježili najveći dnevni gubitak od 8. februara.
Na nesigurnost ulagača ukazuje i skok VIX indeksa straha Čikaške berze opcija za 5,5 bodova, na 23,34 boda, najviši nivo od sredine februara. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
I na evropskim su berzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,23 posto, na 6.952 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,70 posto, na 12.100 bodova, a pariški CAC 1,38 posto, na 5.167 bodova.