Japanski kitolovci zaklali su 122 trudne ženke kitova "u sklopu naučnog terenskog istraživanja", javljaju svjetski mediji.
Izvještaj koje je primila Međunarodna komisija za kitolov (IWC) otkrilo je da su japanski kitolovci prošle godine ubili ukupno 333 kita. Kitolovci su u Južni okean ušli u novembru 2017. i vratili se u martu ove godine.
Japan tvrdi da kitove lovi u svrhu naučnih istraživanja, uprkos UN-ovoj odluci 2014. protiv ovog "smrtonosnog istraživanja" te osudama međunarodne zajednice, piše BBC.
Japan je nakon UN-ove odluke iz 2014. izjavio da su "naučni imperativ za razumijevanje antarktičkog ekosistema lov i analiza životinja".
Vlada: Kitolov je dio drevne japanske kulture
Japanski Novi program naučni istraživanja kitova u Južnom okeanu poslao je IWC-u izvještaj u kojem stoji da su tokom "trećeg biološkog terenskog istraživanja" uhvaćena i ubijena ukupno 333 kita, 152 mužjaka i 181 ženka.
Japan je prema svom novom planu istraživanja smanjio ulov za dvije trećine i sada tvrdi da ulovi oko 330 kitova svake godine. Podaci pokazuju da su 122 ženke ubijene prošle godine bile trudne, a 61 mužjak i 53 ženke bili su mladunci. Meso kitova također se prodaje za hranu u Japanu.
Japan je 1986. godine potpisao IWC-ov moratorij na kitolov, ali koristi odredbu u zakonu koja dopušta ubijanje životinja u svrhu naučnih istraživanja. Japanska vlada također se brani izjavom da je kitolov "dio drevne japanske kulture".