Kina prolazi kroz regulatornu revoluciju i transformaciju od tržišta na kojem je bilo teško doći do osnovnih zapadnjačkih lijekova, do tržišta na kojem su tretmani spasonosni po život dostupni prije nego u SAD. I to u manje od godinu dana, piše američki Bloomberg.
U utorak je objavljeno kako je Kina odobrila upotrebu tretmana za anemiju AstraZenece i FibroGena prije nego su to učinile SAD i ostala tržišta. Radi se o još jednoj dalekosežnoj odluci kineskog regulatora koji je godinu započeo s velikim zaostacima u odnosu na lijekove dostupne na svim ostalim tržištima.
Kompanija "Hutchison China MediTech" dobila je zeleno svjetlo za kapsule za kolorektalni karcinom. To je prvi put da lijek razvijen u Kini bude prije odobren u toj zemlji nego u SAD ili Evropi.
Odobrivši upotrebu AstraZenecinog i FibroGenovog roxadustata, lijeka za anemiju kod pacijenata s hroničnim bubrežnim bolestima i ovisnima o dijalizi, Kina je na svoje tržište pustila potencijalni proizvod koji bi mogao dosegnuti prodaju od milijardu eura, prije nego ostatak svijeta.
- Ovo je važan trenutak i znak da se kineska vlada zaista fokusirala na inovacije. Farmaceutske kompanije sada će posvetiti više pažnje na istraživanja i razvoj na kineskom tržištu - kaže John L. Lin, šangajski analitičar i partner "Ernst&Young".
Transformacija regulacije lijekova posljedica je pritiska kineske rastuće srednje klase koja želi pristup najboljim lijekovima i najbojoj mogućoj zdravstvenoj njezi. Nekad su Kinezi putovali u inostrastvo po spasonosne tretmane i lijekove, a sad su vlasti u Pekingu odlučile da će njeni državljani, među kojima je stopa karcinoma, dijabetesa i bolesti jetre vrlo visoka, imati izravan pristup najboljoj njezi.
Kina će ove godine odobriti najmanje 50 lijekova, navodi studija konzultantske firme "McKinsey&Co", više nego u prethodnih 10 godina, zaključuje se u Bloombergovom izvještaju.