Rusija predlaže da se ukine zabrana prodaje takozvanih "krvavih dijamanata" iz Centralnoafričke Republike (CAR), bivše francuske kolonije koja je nakon otpora Amerike i Evrope uspostavila trgovinske i vojne veze sa Moskvom.
Zamjenik ruskog ministra finansija Aleksej Moisev smatra da svijet treba dati "mapu puta" Centralnoafičkoj Republici sa detaljno navedenim koracima koje treba da prati kako bi embargo bio ukinut.
- Moramo osigurati da dijamanti kojima se nelegalno trguje pređu na legalno tržište i donesu prihod ljudima i državi - rekao je Moisev.
Ovi je podgrijao sumnje da će od trgovine "krvavim dijamantima" prvenstveno i najviše profitirati Rusija.
Kako je uticaj Amerike i Evrope u CAR počeo da slabi, ruski predjsednik Vladimir Putin u tome je vidio priliku da na kontinentu bogatom resursima obnovi uticaj Rusije. Na prvom rusko-afričkom samitu u oktobru ugostio je više od 50 lidera sa kontinenta, a sledeće godine će preuzeti rotirajuću stolicu u Kimberli Procesu (KP), grupi država i NVO koje prate trgovinu dijamantima kako bi sprečile da od nje profitiraju nelegalne naoružane grupe.
Naime, Centralnoafrička Republika od 2013. godine je na crnoj listi, iako je embargo kasnije ublažen uspostavljanjem vladinih "zelenih zona" na kojima je dozvoljeno iskopavanje dragog kamenja.
Rusija tvrdi da bi pun izvoz dijamanata iz CAR, čija je registrovana prodaja pala na 39.000 karata godišnje sa 300.000 prije zabrane, koristila siromašnoj zemlji sa pet miliona stanovnika. Više od 90 podsto iskopanih dijamanata u CAR se ionako proda, ali preko crnog tržišta.
- Stanovnici nemaju drugog izbora, a za svoj trud dobijaju malo novca, jer je cijena švercovanih dijamanata niža - kaže Moisev.
U startu prijedlog Rusije je naišao na otpor od strane čelnika u Evropi i Amerike.
EU je saopćila da neće ukidati embargo dok vlast CAR ne bude mogla da garantuje da se dijamanti kopaju u zonama bez sukoba i da će taj proces biti strogo kontroliran, što trenutno nije sučaj.
- Ruske aktivnosti u CAR imaju za cilj da iskoriste krhke instirucije te zemlje i slabu vladavinu zakona, a ne da podrže zdrav ekonomski rast - oglasio se američki Stejt Dipartment.
Centralnoafrička Republika, mnogima i danas najpoznatija po ekscentričnom samoproglašenom caru Bokasi, bogata je resursima čija eksploatacija praktično nije ni počela. Uprkos potencijalu, njeno stanovništvo suočeno je sa velikim siromaštvom i strahovitim nasiljem, etničkim i vjerskim sukobima.
Najveće količine "krvavih dijamanata", dragulja koji se kopaju na ratnim područjima, krijumčare pobunjeničke grupe koje se bore za rudnike i dodatno raspiruju sukob u kojem je stradalo na hiljade, a raseljeno više od milion ljudi.
Zato se vlada, u nadi da će uspostaviti kontrolu nad trgovinom dijamanata i dešavanjima u zemlji, okrenula novom partneru – Rusiji, čiji plaćenici širom zemlje obučavaju lokalne vojnike.
CAR vlada srdačno je dočekala Ruse u nadi da će njihovoj zemlji pružiti prijeko potrebnu stabilnost kako bi dobili dozvolu za legalnuo prodaju dijamanata, a da će zarađeni novac iskoristiti za obnovu zemlje.
Rusija se u Evropi i Americi koristi hakovanjem, dezinformacijama i sličnim strategijama u pokušajima da destabilizuje zapadne demokratije, ali u CAR ona po svoj prilici ima drugi cilj - da "zacementira" svoj globalni uticaj i finansijski profitira.