Japansko pravosuđe koristi sve pravne mogućnosti da pod svoje okrilje vrati odbjeglog zatvorenika, bivšeg generalnog direktora "Renault-Nissan allianze" Karlosa Gosna (carlos Ghosn).
On je 30. decembra pobjegao iz kućnog pritvora u glavni grad Libana, Bejrut.
Inače, Japan i Liban nemaju sporazum o ekstradiciji, čime otpada mogućnost da je Bejrut izručio Gosna.
Izdata je i crvena potjernica Interpola, koja je raspisana za nekadašnjim šefom automobilskog giganta, a koju je primilo i odjeljenje Interpola u Libanu.
Karlos Gosn (65), koji je u Japanu optužen za finansijske malverzacije, a čije je suđenje zakazano za april, državljanin je Francuske, ali i libanski, odakle su mu roditelji. U Liban je stigao 30. decembra preko Turske, i od tada nije viđen u javnosti, ali se oglasio u medijima. Potvrdio je da je napustio Japan, navodeći da nije pobegao od pravde već od nepravde i političkog progona.
Svoj postupak obrazložio je riječima da više ne želi biti talac strogog japanskog pravosudnog sistema, u kojem se pretpostavlja krivica i u kojem je rasprostranjena diskriminacija i negiraju se osnovna ljudska prava.
U Japanu je u toku opsežna istraga i pretraga kuće u kojoj je živio Karlos Gosn nakon što je platio kauciju, jer nikome nije jasno kako je uspio da pobjegne jer je bio pod stalnim nadzorom.
Njemu su bili oduzeti i svi pasoši, pa će istraga morati da odgovori i na ta pitanja. Pogotovo sada kada je objavljeno da je Gosn ušao u Liban legalno s francuskim pasošem i koristeći libansku ličnu kartu.
On je uhapšen 19. novembra 2018, kada se privatnim avionom vratio iz Libana pod optužbama za nesavjesno poslovanje i za utaju poreza. Početkom marta 2019. godine Gosn je položio kauciju od milion dolara i dozvoljeno mu je da bude u kućnom pritvoru, a u aprilu je vraćen u zatvor. Krajem mjeseca sud je uvažio žalbu advokata i vratio ga u kućni pritvor, pod strogim nadzorom i zabranom kontakta čak i sa suprugom.