Zbog novonastale situacije oko koronavirusa, italijanske vlasti odlučile su zatvoriti sve obrazovne javne ustanove što je dovelo do negodovanja mladih koji su prisiljeni provoditi svoje vrijeme zatvoreni u domovima zajedno sa svojim roditeljima.
Iako su škole zatvorene i nastava se ne odvija u tradicionalnom obliku, učenici imaju mogućnost 'online' nastave. Ali, mnogi negoduju i zaključuju da ova vrsta nastave nije kvalitetna te da se ne može uporediti s nastavom u školi.
Biti srednjoškolac, a pogotovo maturant, u ovom trenutku u Italiji sigurno nije lako, upravo zbog neznanja o trenutku završetka novonastale situacije i ponovnom vraćanju u svakodnevnu rutinu.
- Zatvoreni smo u svojim domovima. Slušamo 'online' predavanja po cijele dane bez ikakvog socijalnog kontakta s prijateljima. Družimo se samo s roditeljima - rekao je jedan učenik.
Na samom početku, kada se zaraza korona virusom počela širiti po Italiji, mladi, ali i odrasli, situaciju nisu shvaćali ozbiljno. Mladi su se družili po kafićima i kršili pravilo 1 metar udaljenosti. Kada se koronavirus počeo ubrzano širiti i kada su se mjere sigurnosti pojačale, situacija se promijenila. Počeli su izbjegavati sve socijalne kontakte, a kafići i restorani otvoreni su do 18 sati kako bi se izbjegla veća okupljanja.
Sa svim ograničenjima i zatvorenim školama mladi se osjećaju bespomoćno. Najviše im problema zadaje dosada i nemogućnost izlaženja iz kuće, a nedostaju im škola i prijatelji.
- Moja svakodnevna rutina je uvijek bila kuća-škola-izlasci. Sada ne znam šta da radim. Dosađujem se kod kuće, a najviše me brine koliko će ova situacija trajati – ispričala je italijanska srednjoškolka Katerina Baradel.
- Smatram ispravnom odluku o zatvaranju škola i fakulteta kako bi se smanjio socijalni kontakt i mogućnost zaraze koronavirusom. Što se tiče same organizacije 'online' predavanja, mislim da ona nije u potpunosti funkcionalna. Profesori su se trebali bolje organizirati, razraditi metodologiju predavanja i svi koristiti istu platformu. – ispričao je italijanski srednjoškolac Dijego Piko iz Udina.
- Video predavanja i nisu tako loša. Možda nisu toliko funkcionalna kao tradicionalna nastava, ali i ovo je bolje nego ništa. Budući da gubimo mjesec dana škole i ne znamo kada će ovome doći kraj, jako sam zabrinuta zbog mature. Pridržavam se svih pravila, izlazim rijetko, izbjegavam javni prijevoz, ali ne stvaram paniku. Jedva čekam povratak u školske klupe – ispričala je maturantica iz Udina Virdžinija Faseta.