O najnovijim informacijama i istraživanju o koronavirusu u RTL Direktu govorio je molekularni biolog i gostujući predavač na američkom univerzitetu "Johns Hopkins", Gordan Lauc.
Komentirao je dilemu je li koronavirus respiratorni ili kapljični.
- To je malo nezgodna terminologija jer on sigurno je respiratorni jer zarazi respiratorni trakt. Što se tiče širenja, dugo vremena nismo nikako mogli shvatiti kako se tako brzo proširio. Ono što sadašnja istraživanja pokazuju je da je doista potrebna duža izloženost u zatvorenim prostorima, da je stvar u većim kapljicama, ne u malim aerosolima - rekao je Lauc.
Strah od virusa bio je velik zbog njegove smrtnosti koja je na početku bila tri posto. Što sad kažu naučnici?
- Ako pokušate dobiti postotak smrtnosti, morate podijeliti s brojem zaraženih. Mi u najvećem broju situacija ne znamo koliko je zaraženih. Jedino mjesto gdje postoje koliko-toliko pouzdane procjene je Njujork, gdje znamo da je umrlo skoro jedan posto zaraženih. To nije benigan virus, pogotovo kad se proširi rano kao u Njujorku, iako u nekim drugim studijama koje su se radile kasnije izgleda da je smrtnost manja - kazao je Lauc.
Lauc je nedavno objavio preliminarne rezultate britanske studije koja govori o najvećim čimbenicima rizika koronavirusa.
- To je jako velika na jako puno umrlih i definitivno su godine najjači faktor. Mlađi od 50 i stariji od 80, s faktorom 100 je razlika u riziku i postoji jedan kontrolirani gradijent. Drugi faktor je pretilost, ali onaj najgori oblik pretilosti diže rizik za 2,5 puta. Umjerena pretilost diže rizik negdje 30, 40 posto. To je kao da ste stariji nekoliko godina, nije tako strašno - objasnio je Lauc.