Teorije zavjere krajnje desne neformalne grupe QAnon sa širenjem koronavirusa u svijetu, prelile su se van granica Amerike s mogućim opasnim posljedicama.
Ta teorija mogla bi, kako piše Radio Slobodna Evropa, koja prenosi pisanje brojnih medija, da ugrozi borbu protiv pandemije podrivanjem povjerenja u vakcine.
Utjecaj QAnona može se vidjeti na protestnim skupovima organizovanim zbog restriktivnih mjera i nošenja maski od Los Anđelesa do Londona, Berlina i Melburna - uz demonstrante koji bez dokaza upozoravaju da je pandemija "zavjera kabale satanističkih pedofila koji kontrolišu svijet", piše agencija AFP.
Stručnjaci kažu da je QAnon tokom pandemije naglo porastao, miješajući svoje antisemitske i krajnje desne stavove s teorijom da je koronavirus zavjera kojom se oduzimaju slobode. Londonski Institut za strateški dijalog je u analizi postova povezanih s QAnonom pokazao eksplozivan rast objava izmedju marta i juna ove godine - gotovo 175 posto na Facebooku, 77,1 posto na Instagramu i 63,7 posto na Twitteru.
Iako je sadržaj QAnona i dalje najdominantniji u SAD, istraživači su pronašli povezani sadržaj na društvenim mrežama porijeklom iz oko 70 zemalja. Ovaj porast, dodaje AFP, dogodio se dok su zaraze koronavirusom rasle širom svijeta. Stručnjaci sada upozoravaju da bi QAuanon mogao nanijeti ozbiljnu štetu borbi protiv pandemije potkopavanjem povjerenja u kampanju imunizacije.
Pokret QAuanon se temelji na objavama koje su se na internet forumu 4chan počele pojavljivati u oktobru 2017., koje je postavljao korisnik pod nazivom Q, uz tvrdnju da je američki obavještajni zvaničnik s pristupom tajnim podacima. Bez dokaza, Q je naveo da Donald Tramp (Trump) vodi rat protiv "duboke države" i drugih elita, kao i da planira krenuti u napad na "sotonističku pedofilsku kabalu".
Posljednjih mjeseci stotine hiljada naloga, oglasa i heštegova povezanih s QAnonom blokirani su ili ograničeni na Twitteru, Facebooku, Instagramu, YouTubeu ili TikToku. Ali, ističe AFP, internet je i dalje prepun sadržaja QAnona.
U SAD, QAnon je već evoluirao iz internet subkulture u masovni pokret koji se uvlači u mainstream, a kako pandemija koronavirusa potpiruje širenje teorija zavjere van američkih obala, QAnon "metastazira" i u Evropi, ukazuje New York Times.
Grupe su nikle od Holandije do Balkana, ističe list, dodajući da su se na temu QAnona, pod okriljem zahtijeva "Spasite našu djecu" u Velikoj Britaniji održali protesti u više od 20 gradova i mjesta, privlačeći više ženskih i manje desničarskih grupa.
Ipak, naglašava New York Times, čini se da je QAnon u Njemačkoj napravio najdublji prodor okupljajući nesuvislu mješavinu protivnika vakcina, mislilaca i građana koji smatraju da su vladine mjere ograničenja u borbi protiv koronavirusa pretjerane.