- Svrha ove misije bila je da se direktno izrazi oštra osuda tih događaja, da se kroz principijelnu demokratiju razgovara o procesu rapidnog pogoršanja naših odnosa sa Rusijom i da se doprinese pripremanju za diskusije o odnosima Brisela i Moskve u Evropskom vijeću na samitu u martu - istakao je Borelj.
Dodao je da je protjerivanje troje diplomata članica EU iz Rusije tokom njegove posjete Moskvi pokazatelj da ruske vlasti ne žele da se uključe u konstruktivniji dijalog sa EU, uz napomenu da situacija nije neočekivana, ali da je "za žaljenje, čak i iz ruske strateške perspektive", javila je Anadolija.
Prema riječima Borelja, EU će morati da razmisli o posljedicama, da pažljivo razmisli o smjeru u kojem želi da se kreće u odnosima sa Rusijom i da nastavi dalje ujedinjeno i odlučno.
Objasnio je da EU i Rusija, osim slučaja "Navaljni", nisu saglasne ni u vezi sa brojnim drugim pitanjima, uključujući pitanja Bjelorusije, Ukrajine, Gruzije, Sirije i Libije.
Istakao je da će se o odnosima EU i Rusije razgovarati na sastanku ministara vanjskih poslova EU 22. februara, te da će članice bloka donijeti odluke o sljedećim koracima i da postoji mogućnost uvođenja sankcija Moskvi.