Američki državni sekretar Entoni Blinken (Antony Blinken) održao je u srijedu glavni govor govoreći o američkim vezama sa saveznicima, prijetnjama Rusije i Kine i globalnim izazovima drugog dana susreta s NATO partnerima.
Svoje najsnažnije riječi rezervirao je za kritiku Kine i pozvao na jedinstveni stav američkih saveznika.
Blinken je ponovio američku podršku NATO-u, rekavši:
- Amerika je u potpunosti predana NATO-u, uključujući članak 5", mehanizam koji osigurava međusobnu odbranu među članicama NATO-a.
Pozvao je na ponovno oživljavanje vojnih sposobnosti i spremnosti, uključujući nuklearna odvraćanja i digitalna krivična djela.
Blinken je također rekao da globalne prijetnje poput COVID-19 i klimatskih promjena moraju igrati centralnu ulogu u donošenju odluka.
Pozivajući se na prekid transatlantskih veza pod bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, Blinken je priznao da je povjerenje u SAD "donekle poljuljano u posljednjih nekoliko godina", te da se mnogima čini da "su SAD zaboravile ko njihovi prijatelji zaista jesu. "
Rekao je da će nova američka administracija ojačati svoju predanost saveznicima i savezništvima.
Blinken je također oštro kritizirao kinesko "nasilno ponašanje Kine" i obećao da će nadvladati Peking.
- Nema sumnje da nasilno ponašanje Kine prijeti našoj kolektivnoj sigurnosti i prosperitetu i da aktivno radi na podrivanju pravila međunarodnog sistema i vrijednosti koje dijelimo mi i naši saveznici, rekao je Blinken nakon sastanka s NATO partnerima u Briselu te dodao.
- Ali to ne znači da zemlje ne mogu sarađivati s Kinom tamo gdje je to moguće. Na primjer, na izazovima poput klimatskih promjena i zdravstvene sigurnosti.
Dok je Blinken priznavao rastuću globalnu silu Kine, obećao je da će SAD suaađivati s partnerima kako bi "uklonili rupe u područjima poput tehnologije i infrastrukture, koje Kina koristi za vršenje pritiska".
- Oslonit ćemo se na inovacije, a ne ultimatume, rekao je.
Napetosti između Pekinga i Zapada porasle su u posljednje vrijeme nakon što su Europska unija, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kanada sankcionirale kineske funkcionere zbog kršenja ljudskih prava. Kina je odgovorila uzvratnim sankcijama.