Indijska vlada svakoga dana prijavljuje više od 350.000 novozaraženih koronavirusom što je tužni svjetski rekord. Zemlja s 1,36 milijardi stanovnika, za koju se činilo kako se jako dobro nosi s pandemijom, sada proživljava pravu dramu.
Jedan je razlog slabo provođenje kampanje cijepljenja, manje od 10 posto Indijaca dobilo je prvu dozu, a zna se da je Indija najveći svjetski proizvođač vakcina. Zbog toga je Indija bila i uzdanicom siromašnijeg dijela svijeta koji je očekivao kako će spasonosne doze iz, primjerice The Serum Institutea koji je sklopio ugovor s AstraZenecom, doći upravo od tamo. I sada je izvoz prekinut jer te su doze potrebne upravo Indiji.
Mediji su puni strašnih slika spaljivanja velikog broja mrtvih, društvene mreže pune vapaja za pomoć. Još je u martu Harsh Vardhan, indijski ministar zdravstva, ustvrdio da je Indija na kraju pandemije. Bilo je to i opravdanje za odluku da se resursi za borbu protiv bolesti izvoze u druge zemlje. I tako je Indija povećala svoj izvoz kisika za nevjerojatnih 734 posto već u januaru.
Zajedno s vakcinama kojih je izvezla 193 miliona doza, skapacitetom proizvodnje kisika od 7.100 tona dnevno, u što spada i kisik za industrijske namjene, čini se da indijske bolnice ne bi trebale biti u takvom problemu. Samo je prošle sedmice u 20 najpogođenijih pokrajina poslano 6.822 tona tekućeg kisika. No, u tome postoji ozbiljan problem, a to je da su kapaciteti za proizvodnju često udaljeni i po 1.000 km od centara koji kisik sada nasušno trebaju, poput Nju Delhija (New Delhi) u kojem nema veće proizvodnje kisika. Jer, iako se ta zemlja proizvodi tačno 7.127 metričkih tona kisika dnevno, no dvije i po hiljade tona iskoristit će devet ključnih industrija u koje spadaju proizvodnja ampula i viala, lijekova, rafinerija nafte, nuklearnih postrojenja.