Milioni raseljenih u Sirijij oš jedan Kurban-bajram dočekuju u sjeni rata i siromaštva u Idlibu, javlja Anadolu Agency (AA).
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dogovoreno primirje jest donijelo značajni prekid sukoba u Idlibu, ali mještani te regije i dalje stalno strahuju od napada snaga lojalnih režimu Bašara el-Asada (Bashar al-Assad).
Idlib, najveću enklavu pod kontrolom sirijske opozicije, naseljavaju uglavnom protjerani stanovnici iz drugih sirijskih regija koji još jedan Kurban-bajram dočekuju daleko od svojih ognjišta. Milioni ljudi i ovaj praznik muslimana dočekuju daleko od svojih kuća i u neuslovnim kampovima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Život u teškim uvjetima
Mustafa Emin je prije dvije godine morao napustiti kuću na jugu Idliba. Kako je kazao, poželio je Bajram u krugu prijatelja i rodbine.
- Prije nego smo napustili svoju kuću, klali smo kurban svaki Bajram. Sada sjedimo u šatoru na planini - ispričao je Emin.
Poručio je da su ostavili sve iza sebe, sada nema posla i žive u jako teškim uslovima.
Imad Davut je kazao da bajrami, koje sada dočekuju u šatorskim naseljima, nisu ni slični onim koje su ranije dočekivali.
Žele se vratiti u svoje selo
Kako je kazao, porodice su rastavljene, smještene su u različitim kampovima.
- Nema ni sreće ni radosti. Kad nam neko donese meso, tada ga i jedemo. Ne možemo ga kupiti. Sve je vrlo skupo - rekao je Davut.
Prema njegovim riječima, Bajram prolazi kao i svaki drugi dan, svaka kuća ispunjena je tugom i boli za najbližim koji su ubijeni u napadima.
Davut je dodao da je praznik prošao kao normalan dan, u svakoj kući bilo je tuge i bola, a svi su izgubili rođaka u napadima režima.
- Nedostaje nam naše selo. Želimo se što prije vratiti - dodao je Davut.
Prekršen dogovor o zonama deeskalacije
Idlib je najveća enklava pod kontrolom sirijske opozicije koja je pod opsadom snaga odanih režimu Bašara el-Asada i njegovih saveznika.
Uz posredstvo Turske, Rusije i Irana, tokom majskih pregovora 2017. godine u Astani, Idlib je proglašen jednom od četiri zone deeskalacije. Snage odane Asadovom režimu su prekršile dogovor i zauzele tri zone, a u Sočiju je 17. septembra 2018. godine postignut dodatni dogovor o primirju u Idlibu i uspostavi deeskalacijske zone.
Nisu obustavljeni artiljerijski i zračni napadi
Shodno dogovoru, opozicione snage su povukle teško naoružanje iz regije, a snage odane Asadovom režimu nisu obustavile artiljerijske i zračne napade u toj regiji.
Turska i Rusija su u martu prošle godine dogovorile protokol kojim se sve strane u Idlibu pozivaju na prekid vatre, a turske i ruske snage u svojstvu garanta primirja zajednički provode kontrolne patrole duž linija razdvajanja.
Zbog napada režimskih snaga iz Idliba je u kolektivne centre u blizini turske granice u protekle četiri godine izbjeglo skoro dva miliona Sirijaca.