IZRAZILI ZABRINUTOST
Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), francuski Emanuel Makron (Emmanuel Macron), njemačka kancelarka Angela Merkel i britanski premijer Boris Džonson (Boris Johnson) sastali su se u subotu poslijepodne kako bi razgovarali na marginama summita
Sile pozvale Iran da "promijeni smjer". Arhiv
Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), francuski Emanuel Makron (Emmanuel Macron), njemačka kancelarka Angela Merkel i britanski premijer Boris Džonson (Boris Johnson) sastali su se u subotu poslijepodne kako bi razgovarali na marginama summita G20 u Rimu.
- Odlučni smo u nakani da djelujemo tako da Iran nikad ne može proizvesti ni nabaviti nuklearno oružje te izražavamo snažnu i sve veću zabrinutost zbog učestalih provokativnih mjera Irana na nuklearnom polju, poput proizvodnje visoko obogaćenog uranija i obogaćenog uranijeva metala, istaknuli su u zajedničkom saopštenju nakon sastanka.
Velesile su 2015. potpisale historijski važan ugovor s Islamskom Republikom (nazvan JCPOA, Zajednički globalni akcijski plan) koji je potonju trebao spriječiti da proizvede atomsku bombu.
Amerikanci su se 2018., za mandata Donalda Trampa (Trump), jednostrano povukli iz ugovora i ponovo uveli sankcije Iranu koji je, reagirajući na takvu odluku, postupno odustajao od ograničenja nametnutih njegovu nuklearnom programu.
No Teheran je ove sedmice rekao da je voljan u studenome nastaviti pregovore kako bi spasio ugovor.
- Sigurni smo da je još moguće brzo postići i realizirati dogovor o ponovnom poštovanju Nuklearnog sporazuma s Iranom (JCPOA-a), kako bi se dugoročno zajamčilo da iranski nuklearni program bude isključivo mirnodopske naravi te predvidjeti ukidanje sankcija, ističe dalje četvero zapadnih čelnika u priopćenju.
"To će biti moguće samo ako Iran promijeni smjer" upozorili su ipak.
- Pozivamo predsjednika Raisija da iskoristi ovu priliku i potrudi se u dobroj volji kako bi se naši pregovori čim prije uspješno završili. To je jedini siguran način da se spriječi opasna eskalacija koja nikome nije u interesu, naveli su.
ULAZAK U 123 ZEMLJE
PONOVLJENI POSTUPAK